Protesty Maďarů na Slovensku. Nechtějí víc slovenštiny

mih
2. 4. 2008 20:00
Návrh školského zákona pobouřil menšinu

Bratislava - Učitelé z menšinových maďarských škol chystají protesty. Nelíbí se jim nový školský zákon ministra Jána Mikolaje z nacionalistické strany SNS.

Ministr v zákoně navrhuje víc hodin slovenštiny na úkor maďarštiny, informoval deník Pravda. Zákon nyní projednává parlament a hodlá jej podpořit i nejsilnější vládní strana Smer.

"Zvažujeme různé formy občanské neposlušnosti," řekl šéf Svazu maďarských pedagogů László Pék. Zástupce maďarských rodičů Rudolf Mézes upřesnil, že může jít o stávky, protesty nebo bojkot vyučování.

"Nepustili bychom děti do školy," řekl.

Maďarské menšině se nelíbí věta v návrhu zákona, podle které mají mít žáci přinejmenším stejný počet hodin slovenštiny jako maďarštiny. Pokud by návrh nacionalistického ministra prošel, měly by maďarské děti šest hodin maďarštiny týdně namísto současných osmi.

I přes protesty učitelů i Strany maďarské koalice (SMK) ministr Mikolaj nechce ustoupit. Šéf SNS Ján Slota poznamenal, že znevýhodněná je naopak slovenská menšina v Maďarsku.

V Maďarsku žije nejméně 20 tisíc Slováků. Ve slovenských školách na území Maďarska mají děti čtyři hodiny slovenštiny týdně, většina předmětů se však podle slovenského deníku Pravda učí maďarsky. Slováci jsou tam zpravidla asimilovaní do maďarské společnosti.

Na Slovensku žije více než dvacetiprocentní maďarská menšina. V maďarských školách na Slovensku se podle slovenského deníku učí všechny předměty maďarsky s tím, že děti mají i hodiny slovenštiny.

Modelů menšinového školství je v Evropě více.

Například ve Finsku žije jazyková menšina švédsky hovořících Finů, početně srovnatelná s Maďary na Slovensku. Švédsky hovořící Finové mají vlastní střední školy i vyučování ve švédštině na vysokých školách, naopak všichni Finové mají povinné hodiny švédštiny. Na úřadech jsou oba jazyky rovnocenné.

 

Právě se děje

Další zprávy