Slovensko miluje Fica. Opozice je v rozkladu

Zdeněk Mihalco
15. 7. 2008 0:01
Analýza: V čem tkví popularita slovenského premiéra?
Robert Fico
Robert Fico | Foto: Ludvík Hradilek

Analýza - V Evropě je to unikátní politický úspěch. Dva roky po slovenských parlamentních volbách hlavní vládní strana Smer stále získává na oblibě. Podle posledních preferencí by stranu premiéra Roberta Fica volilo více než 48 procent slovenských voličů.

Přitom je ve světě včetně Česka obvyklé, že stranám, které se dostanou k moci, preference klesají.

Vlakem na venkov a popovídat s lidmi

Robert Fico si však svou popularitu pečlivě pěstuje. Na výjezdní zasedání vlády na slovenském venkově jezdí vlakem, popíjí s lidmi ve vesnických kulturních domech, dává peníze na populární a sociální projekty a nepopulární, byť nezbytná opatření, vláda takřka vůbec neschvaluje.

Kromě nejnutnější vládní agendy věnuje Fico svůj čas a vládní peníze na zvýšení vlastní popularity.

Nedávno například vláda podpořila výstavbu obřího zábavního parku nedaleko východoslovenského města Humenné.

Na přelomu roku, kdy budou Slováci přecházet na euro, chce Fico kompenzovat například zvýšením důchodů možné zdražení, a to přesto, že zároveň někteří ministři jeho vlády tvrdí, že po zavedení eura se na Slovensku výrazně zdražovat nebude. 

Robert Fico a jeho přítel Jiří Paroubek
Robert Fico a jeho přítel Jiří Paroubek | Foto: Ludvík Hradilek

Ficovi navíc v úspěchu pomáhají faktory, o které se sám příliš nezasloužil.

Slovenská ekonomika roste rekordním tempem, a to podle analytiků především zásluhou reforem předešlé vlády Mikuláše Dzurindy (SDKÚ-DS). V posledním čtvrtletí loňského roku rostlo slovenské HDP o 14,3 procenta.

"Díky růstu a reformám předešlé vlády má současná socialistická vláda dostatek peněz ve státním rozpočtu, které může rozdávat na sociální účely," říká politolog Petr Just.

Přestože Fico před volbami sliboval, že většinu Dzurindových reforem zruší, provedl jen kosmetické úpravy. Ty jsou podstatné pro voliče, na fungování ekonomiky však mají zanedbatelný vliv.

Fico například jen mírně poupravil Dzurindou prosazený daňový systém a snížil poplatky ve zdravotnictví.

Opozice v rozkladu

Za vůbec nejdůležitější faktor Ficova úspěchu oslovení čeští politologové nepovažují mimořádné schopnosti slovenského premiéra, ale naopak mimořádnou neschopnost opozice.

"Za vlády Vladimíra Mečiara se opozice dokázala sjednotit, nyní se naopak stále více rozděluje," říká Petr Just. "Opozice se stará sama o sebe, a tak nemůže zpochybňovat Ficovy kroky," dodává politolog.

Šéf SDKÚ-DS Dzurinda v posledních měsících čelil rebelii ve vlastní straně. Své bratislavské kritiky vyloučil ze strany. Dzurindovu nejsilnější opoziční stranu by nyní volilo necelých 10 procent Slováků a její podpora stále klesá.

Navíc z další opoziční strany, Křesťanskodemokratického hnutí (KDH), odcházejí její nejvýznamnější představitelé, například někdejší předseda Slovenské národní rady František Mikloško. Také Strana maďarské koalice (SMK) má vnitřní problémy.

Sám Fico se opozici za její neschopnost vysmívá. Prohlásil například, že za skutečnou opozici nepovažuje Dzurindu, ale novináře, se kterými je v neustálých sporech a na které často útočí.

Média se snaží umravnit novým tiskovým zákonem, který je podle slovenských novinářů zásahem do svobody slova na Slovensku.

Čtěte podrobnosti: Nový tiskový zákon slouží hlavně politikům

Šanci na znovusjednocení slovenské opozice by podle oslovených politologů mohly přinést přímé prezidentské volby, které se konají za rok. Opoziční strany se nyní radí  o společném kandidátovi. Mohla by jím být bývalá ministryně sociálních věcí Dzurindovy vlády Iveta Radičová.

Zatím však v průzkumech preferencí jednoznačně vede současný prezident Ivan Gašparovič, kterého podporuje Ficův Smer.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 1 hodinou

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy