Slovensko miluje Fica. Opozice je v rozkladu

Zdeněk Mihalco
15. 7. 2008 0:01
Analýza: V čem tkví popularita slovenského premiéra?
Robert Fico
Robert Fico | Foto: Ludvík Hradilek

Analýza - V Evropě je to unikátní politický úspěch. Dva roky po slovenských parlamentních volbách hlavní vládní strana Smer stále získává na oblibě. Podle posledních preferencí by stranu premiéra Roberta Fica volilo více než 48 procent slovenských voličů.

Přitom je ve světě včetně Česka obvyklé, že stranám, které se dostanou k moci, preference klesají.

Vlakem na venkov a popovídat s lidmi

Robert Fico si však svou popularitu pečlivě pěstuje. Na výjezdní zasedání vlády na slovenském venkově jezdí vlakem, popíjí s lidmi ve vesnických kulturních domech, dává peníze na populární a sociální projekty a nepopulární, byť nezbytná opatření, vláda takřka vůbec neschvaluje.

Kromě nejnutnější vládní agendy věnuje Fico svůj čas a vládní peníze na zvýšení vlastní popularity.

Nedávno například vláda podpořila výstavbu obřího zábavního parku nedaleko východoslovenského města Humenné.

Na přelomu roku, kdy budou Slováci přecházet na euro, chce Fico kompenzovat například zvýšením důchodů možné zdražení, a to přesto, že zároveň někteří ministři jeho vlády tvrdí, že po zavedení eura se na Slovensku výrazně zdražovat nebude. 

Robert Fico a jeho přítel Jiří Paroubek
Robert Fico a jeho přítel Jiří Paroubek | Foto: Ludvík Hradilek

Ficovi navíc v úspěchu pomáhají faktory, o které se sám příliš nezasloužil.

Slovenská ekonomika roste rekordním tempem, a to podle analytiků především zásluhou reforem předešlé vlády Mikuláše Dzurindy (SDKÚ-DS). V posledním čtvrtletí loňského roku rostlo slovenské HDP o 14,3 procenta.

"Díky růstu a reformám předešlé vlády má současná socialistická vláda dostatek peněz ve státním rozpočtu, které může rozdávat na sociální účely," říká politolog Petr Just.

Přestože Fico před volbami sliboval, že většinu Dzurindových reforem zruší, provedl jen kosmetické úpravy. Ty jsou podstatné pro voliče, na fungování ekonomiky však mají zanedbatelný vliv.

Fico například jen mírně poupravil Dzurindou prosazený daňový systém a snížil poplatky ve zdravotnictví.

Opozice v rozkladu

Za vůbec nejdůležitější faktor Ficova úspěchu oslovení čeští politologové nepovažují mimořádné schopnosti slovenského premiéra, ale naopak mimořádnou neschopnost opozice.

"Za vlády Vladimíra Mečiara se opozice dokázala sjednotit, nyní se naopak stále více rozděluje," říká Petr Just. "Opozice se stará sama o sebe, a tak nemůže zpochybňovat Ficovy kroky," dodává politolog.

Šéf SDKÚ-DS Dzurinda v posledních měsících čelil rebelii ve vlastní straně. Své bratislavské kritiky vyloučil ze strany. Dzurindovu nejsilnější opoziční stranu by nyní volilo necelých 10 procent Slováků a její podpora stále klesá.

Navíc z další opoziční strany, Křesťanskodemokratického hnutí (KDH), odcházejí její nejvýznamnější představitelé, například někdejší předseda Slovenské národní rady František Mikloško. Také Strana maďarské koalice (SMK) má vnitřní problémy.

Sám Fico se opozici za její neschopnost vysmívá. Prohlásil například, že za skutečnou opozici nepovažuje Dzurindu, ale novináře, se kterými je v neustálých sporech a na které často útočí.

Média se snaží umravnit novým tiskovým zákonem, který je podle slovenských novinářů zásahem do svobody slova na Slovensku.

Čtěte podrobnosti: Nový tiskový zákon slouží hlavně politikům

Šanci na znovusjednocení slovenské opozice by podle oslovených politologů mohly přinést přímé prezidentské volby, které se konají za rok. Opoziční strany se nyní radí  o společném kandidátovi. Mohla by jím být bývalá ministryně sociálních věcí Dzurindovy vlády Iveta Radičová.

Zatím však v průzkumech preferencí jednoznačně vede současný prezident Ivan Gašparovič, kterého podporuje Ficův Smer.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy