Brno/Lucemburk - Lidé, kteří jsou na rodičovské dovolené a přitom pracují na půl úvazku, musí v případě, že je firmy nebo úřady chtějí propustit, dostat odškodnění vypočtené z platu za plný pracovní úvazek.
Precedenčně o tom rozhodl Evropský soudní dvůr v Lucemburku. Případ se vztahuje i na Česko. Evropská směrnice upravující rodičovskou dovolenou je zapracována do tuzemského zákoníku práce.
Výpověď přišla nečekaně
Evropský soudní dvůr dostal na stůl případ z Belgie. Žena byla zaměstnána od roku 1992 u firmy Proost, od listopadu 2002 pak kvůli rodičovské dovolené pracovala na poloviční úvazek.
Jedenáct dní před skončením rodičovské dovolené dostala výpověď. Firma jí sice jako odškodnění vyplatila deset měsíčních platů, odškodnění ale bylo vypočítáno z polovičního platu, který pobírala kvůli zkrácenému úvazku.
Pracovní soud v Belgii chtěl, aby žena dostala odškodnění vypočtené z plného platu pobíraného před rodičovskou dovolenou. Kvůli sporům o to, jak v těchto případech postupovat, se proto Belgický kasační soudní dvůr obrátil na Evropský soudní dvůr s žádosti o výklad evropské směrnice. Ta je určená na podporu rovných příležitostí pro muže i ženy.
A soudní dvůr rozhodl, že žena má právo dostat plné odstupné. "Dohoda o rodičovské dovolené brání tomu, aby zaměstnavatel stanovil odstupné ve chvíli, kdy pracovník čerpá rodičovskou dovolenou, na základě sníženého platu," rozhodli soudci.
Podle soudců je cíl rovného zacházení pro muže a ženy dodržován a chápán jako jedna ze zásad sociálního práva EU. A nesmí být vykládán v neprospěch lidí na rodičovské dovolené.
Lidé by na rodičovskou dovolenou nechodili
"Všechna práva a zvýhodnění by byla ztracena, pokud by při výpovědi dané během rodičovské dovolené při práci na půl úvazek ztratil nárok na odstupné odpovídající jeho pracovní smlouvě," uvedl ve svém dnešním verdiktu soud.
Takové zákony, které by omezovaly práva lidí vyplývající z pracovního poměru v případě čerpání rodičovské dovolené, by mohly lidi odradit od toho, aby se o děti v rámci dovolené starali.
"Mohlo by to podnítit zaměstnavatele k tomu, aby spíše propouštěli pracovníky, kteří čerpají rodičovskou dovolenou. To by bylo v přímém rozporu s účelem rámcové dohody o rodičovské dovolené, neboť jedním z jejích cílů je lepší sladění rodinného a pracovního života," rozhodl soud