Prokuratura obžalovala Csatáryho z válečných zločinů

ČTK ČTK
18. 6. 2013 11:00
Csatáry sehrál klíčovou roli v deportaci více než 15 000 Židů do tábora smrti v Osvětimi
Obviněný László Csatáry.
Obviněný László Csatáry. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarská prokuratura obžalovala Lászla Csatáryho z válečných zločinů spáchaných za druhé světové války.

Podle agentury Reuters to v úterý oznámila mluvčí budapešťské prokuratury Bettina Bagolyová. O Csatáryho vydání přitom žádá Slovensko, kde nyní 98letý muž za války působil.

Csatáry byl v někdejším Československu odsouzen k trestu smrti, který však slovenský soud nedávno změnil na doživotní vězení.

"Je obžalován z nezákonné popravy a mučení lidí, čímž se dopustil válečných zločinů částečně jako pachatel a částečně jako spolupachatel," cituje Reuters Bagolyovou. Proces podle ní začne do tří měsíců.

Podle Wiesenthalova centra Csatáry sehrál klíčovou roli v deportaci více než 15 000 Židů do tábora smrti v Osvětimi.
Podle Wiesenthalova centra Csatáry sehrál klíčovou roli v deportaci více než 15 000 Židů do tábora smrti v Osvětimi. | Foto: Reuters

Podle Wiesenthalova centra, které stíhá nacistické zločince, Csatáry sehrál klíčovou roli v deportaci více než 15 000 Židů do tábora smrti v Osvětimi na jaře 1944. Za druhé světové války působil jako šéf maďarské policie v košickém ghettu.

Na Slovensku je Csatáry podezřelý také z podílu na dalším válečném zločinu. Případ, v němž nebyl zatím nikdo obviněn, souvisí se zatčením a následnou deportací mladého Slováka v roce 1945 do Německa.

Československý soud Csatáryho za válečné zločiny v nepřítomnosti odsoudil v roce 1948. Trest smrti byl ale v Československu zrušen na začátku 90. let.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 56 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy