Rozdělená Srí Lanka poprvé po válce volí prezidenta

Roman Gazdík
26. 1. 2010 11:51
Stanuli proti sobě dva dva rozhádaní strůjci vítězství nad Tamilskými tygry
Srílanská holčička čeká na volebním mítinku prezidenta Mahindy Radžapaksy.
Srílanská holčička čeká na volebním mítinku prezidenta Mahindy Radžapaksy. | Foto: Reuters

Colombo - Poprvé od konce šestadvacetileté občanské války jde Srí Lanka volit svého prezidenta. A Tamilové, kteří si dlouhodobě stěžují na diskriminaci většinovými Sinhálci, mají před sebou těžké rozhodování.

Do voleb se zaregistrovalo dvaadvacet kandidátů, šanci na vítězství však mají pouze dva. Oba přitom stáli v čele vojenské kampaně, která v květnu 2009 definitivně porazila Tygry osvobození tamilského Ílamu (LTTE) alias Tamilské tygry.

LTTE byli průkopníky sebevražedných atentátů a neštítili se ani útoků na tamilské civilisty, přesto s nimi mnoho Tamilů sympatizovalo a považovali je za ochránce svých práv.

Rozdělený ostrov

Sinhálská vláda zavřela po svém vítězství stovky tisíc Tamilů do utečeneckých táborů. Sto padesát tisíc jich zůstává i v den voleb. Vláda se obává, že mezi nimi zůstávají bojovníci LTTE.

Sarath Fonseka. Jeho politické zkušenosti jsou nulové.
Sarath Fonseka. Jeho politické zkušenosti jsou nulové. | Foto: Reuters

Nedávná zpráva respektované International Crisis Group hovoří o tom, že Radžapaksova politika od voleb etnika na ostrově nesmiřuje, ale naopak rozděluje.

„Vítězství nad tamilskými ozbrojenci povede ke křehké situaci, pokud politické strany ovládané Sinhálci nezačnou usilovat o tolerantnější a demokratičtější stát," píše se ve zprávě.

Dva bývalí spojenci proti sobě

I válečná koalice se rozpadla a hrdina tažení generál Sarath Fonseka, se obrátil proti svému nadřízenému, současnému prezidentovi Mahindu Radžapaksovi. Jsou to právě oni, kdo proti sobě stanuli jako hlavní kandidáti v úterních volbách.

Během kampaně se do sebe pustili neobvykle ostře. Oba se vydávají za hlavní strůjce vítězství. Radžapaksa obvinil Fonseku, že připravoval státní převrat, Fonseka mluví o obrovské korupci v současné státní správě a zneužívání veřejných peněz v Radžapaksově kampani.

Poslední dny války obrazem:

Volby se konají během zvýšených bezpečnostních opatření. Kampaň zatím vedla k osmi stům násilným incidentům a pět lidí bylo zabito. Ke čtyřem výbuchům došlo v severní tamilské metropoli Džaffně i ve volební den. Nevyžádaly si však žádné zraněné a pozorovatelé tvrdí, že hlasování zatím probíhá bez problémů.

Diskriminace, nebo tolerance?

Podle agentury Reuters jsou buddhističtí Sinhálci, kteří tvoří tři čtvrtiny jednadvacetimilionové populace ostrova, ve svých preferencích mezi hlavními kandidáty rozděleni. Důležitý tak bude postoj menšin, zejména hinduistických Tamilů (19 procent) a srílanských muslimů (7 procent).

Radžapaksa i Fonseka se před volbami snažili získat i jejich přízeň. Oba slibovali vybudovat na Srí Lance tolerantní multietnickou společnost. Vzhledem k tomu, že se však v obou případech jedná o politické jestřáby, nejsou jejich tvrzení považována za příliš hodnověrná.

Mahinda Radžapaksa odvolil. Podle mnohých zůstává favoritem.
Mahinda Radžapaksa odvolil. Podle mnohých zůstává favoritem. | Foto: Reuters

Minoritní etnika budou zřejmě podporovat spíše Fonseku, Radžapaksa je u nich kvůli své minulé diskriminační politice velice nepopulární. Bývalého generála podpořili tamilští nacionalisté i hlavní opoziční strana UNP. Radžapaksa zase může počítat s podporu sinhálského venkova - zejména na jihu, odkud pochází.

Je to o ekonomice

Srí Lanka od nového prezidenta očekává zejména to, že zlepší ekonomickou situaci poznamenanou dlouholetou a krvavou občanskou válkou.

„Čekám, že v budoucnu se - stejně jako nyní žijeme v míru - sníží ceny a vyřeší se problém nezaměstnanosti," řekl Reuters před tím, než vhodil do urny svůj hlas, jednapadesátiletý bezpečnostní strážce Džajantha Perera.

Na Srí Lance je registrováno 14 milionů voličů. Vítězný kandidát by měl být znám ve středu místního času ráno.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy