Buenos Aires - Argentinská prezidentská dynastie Cristiny a Nestora Kirchnerových utrpěla drtivou porážku. V nedělních volbách jejich volební aliance ztratila převahu v obou komorách parlamentu a bývalý prezident Nestor Kirchner dokonce prohrál v přímém souboji o senátorské křeslo.
Senátorem však zůstane i přesto. Argentinci totiž nehlasují pro jednotlivé kandidáty, ale vybírají politická uskupení. Jeho další kandidatura na prezidenta je však ohrožena.
"Tohle je velice překvapující výsledek," citovala agentura Reuters argentinského politického a ekonomického analytika Federica Thomsena. "Kirchner dal do těchto voleb všechno, sám šel na bitevní pole, a přesto to nestačilo."
Sečteny jsou zatím dvě třetiny hlasů. Neočekává se však, že by ty zbylé mohly ještě s politickými kartami nějak zamíchat.
Bývalý nejoblíbenější politik
Kirchnerova porážka v provincii hlavního města Buenos Aires je tím překvapivější, že byl ještě nedávno nejoblíbenějším politikem v zemi a Argentinci by si ho v prezidentských volbách roku 2007 - pokud by to ústava umožňovala - opět zvolili do čela státu.
Místo něj tak tehdy do prezidentského křesla usedl druhý nejoblíbenější prominentní politik - jeho žena Cristina Fernández de Kirchner.
Nynější volby, ve kterých Argentinci doplňovali polovinu dolní a třetinu horní komory a které byly považované za referendum o politice manželů Kirchnerových, však ukázaly, že na argentinské politické mapě došlo za dva roky k hlubokým změnám.
Argentincům se nelíbí konfrontační a tvrdý styl prezidentského páru a Nestorova popularita šla k zemi společně s klesající oblíbeností jeho manželky. Tu nyní podporuje okolo 30 procent Argentinců.
Spory ze zemědělci
Odpor vůči prezidentce vyvolala zejména její neschopnost dohodnout se se zemědělci na výši daní. Silnice byly minulý rok blokovány barikádami farmářů právě v době, kdy byly ceny potravin na rekordní výši. Export potravin do zahraničí klesal v době, kdy mohla Argentina nejvíce vydělat a připravit se tak na následující celosvětovou hospodářskou krizi. To se však nestalo.
Prezidentka chtěla volby uspořádat ještě předtím, než Argentinci pocítí její dopad důrazněji, a přesunula je z října na červen. Nijak jí to však nepomohlo.
Slabou útěchou jí může být, že přestože Kirchner v hlavním městě svůj boj s opozičním mediálním, oděvním a zemědělským mogulem Franciscem de Narvaezem prohrál, i nadále zůstane senátorem.
Podle řady odborníků je však nyní možnost, že by Kirchner znovu zasedl v prezidentském paláci Casa Rosada, už jen čistě teoretická.