Producent Weinstein byl obviněn ze znásilnění a sexuálních zločinů. Ve vězení může strávit i 25 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2018 17:34
Slavný americký filmový producent Harvey Weinstein údajně sexuálně zneužil desítky žen.
Americký filmový producent Harvey Weinstein u soudu.
Americký filmový producent Harvey Weinstein u soudu. | Foto: Reuters

New York - Americký filmový producent Harvey Weinstein byl obviněn ze znásilnění a dalších sexuálních zločinů, kterých se podle policie dopustil na dvou ženách. Weinstein se sám dostavil na služebnu newyorské policie na Manhattanu, aby se dobrovolně přihlásil a vyslechl si obvinění.

Podle amerických médií mu za uvedené činy hrozí až 25 let vězení.

Šestašedesátiletého producenta předvedli za velkého zájmu médií i veřejnosti policisté k soudu v poutech. 

"Obviněný využíval svého postavení, peněz a moci, aby nalákal mladé ženy do situací, v nichž je mohl sexuálně zneužít," řekla podle agentury Reuters u soudu prokurátorka Joan Illuziová. Soudce Weinsteinovi sdělil obvinění a stanovil kauci na milion dolarů v hotovosti (22 milionů korun), kterou již producent podle svého advokáta složil.

Před svým propuštěním rovněž musel odevzdat pas a souhlasit s tím, že bude nosit elektronické zařízení monitorující jeho pohyb.

Weinstein trvá na své nevině a hodlá docílit zproštění viny, sdělil jeho advokát. Sexuální akty byly podle něj ze strany všech žen dobrovolné.

Na chování vlivného hollywoodského magnáta si v posledních měsících stěžovaly desítky žen, které Weinsteina obviňovaly z osahávání a urážlivých výroků, ale i z omezování osobní svobody a znásilnění. Mezi údajnými oběťmi jsou i slavné americké filmové hvězdy, mezi jinými Salma Hayeková či Gwyneth Paltrowová.

Páteční obvinění se podle agentury AP týká dvou žen. V prvním případě se Weinstein podle policie dopustil znásilnění, druhý se týká bývalé herečky Lucii Evansové. Ta vyšetřovatelům řekla, že ji Weinstein v roce 2004 přinutil k orálnímu sexu. Identita první Weinsteinovy oběti není známa, protože o činu nepromluvila veřejně.

Aféra mocného muže Hollywoodu, který založil studio Miramax a producentskou společnost nesoucí jeho jméno, byla loni na podzim u zrodu světového hnutí proti sexuálnímu násilí a obtěžování žen. Po Weinsteinovi se objevily desítky dalších případů, včetně slavných herců či dalších známých osobností, jejichž údajné oběti v médiích či na sociálních sítích popsaly utrpěná příkoří.

Agentura AP uvedla, že manhattanská prokuratura je nyní pod silným tlakem veřejnosti. Některé feministické skupiny ji kritizují, že je vůči Weinsteinovi shovívavá a důkazy od poškozených přehlíží.

"Ve skutečnosti jsem nevěřila, že přijde tento den," řekla v pátek televizi NBC herečka Rose McGowanová, která jako jedna z prvních Weinsteina veřejně obvinila ze sexuálního obtěžování. Podobně skepticky se do pátečního soudu vyjadřovaly další údajné Weinsteinovy oběti, jejichž jména se stala součástí celosvětové kampaně MeToo.

 

Právě se děje

Další zprávy