Proces Trumpova impeachmentu formálně začal, senátoři ho nejspíš osvobodí

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2020 8:02
V Senátu Spojených států ve čtvrtek formálně začal impeachmentový proces s prezidentem Donaldem Trumpem, když hlavní zástupce Sněmovny reprezentantů Adam Schiff přečetl senátorům znění ústavní žaloby. Tu proti Trumpovi sněmovna vznesla, protože ho viní ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Prezident označuje impeachment, v němž mu hrozí zbavení moci, za politický hon na čarodějnice. Dnes podle agentury AFP prohlásil, že je přesvědčen o brzkém ukončení procesu.

Čtení ústavní žaloby je vnímáno jako formální začátek procesu, ve kterém Senát prezidenta pravděpodobně osvobodí. Skutečné zahájení procesu je stanoveno na příští úterý. Americká média k dnešnímu dění v Senátu uvedla, že je to nezbytný postup před oficiálním začátkem procesu.

Dalším krokem v Senátu ve čtvrtek byla přísaha předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse, který na proces v horní komoře Kongresu bude dohlížet. Robertse do jednacího sálu formálně uvedla čtyřčlenná skupina senátorů, z nichž dva byli demokraté a dva republikáni.

Následně přísahu složili i senátoři, kteří slib nestranného posuzování případu stvrdili podpisem. CNN nejprve uvedla, že přísahalo všech sto senátorů, později ale upřesnila, že jich bylo 99, protože republikán James Inhofe chyběl. Přísahu tak složí dodatečně v nadcházejícím týdnu, jakmile bude v Senátu přítomen.

"Slavnostně přísahám, že ve všech věcech týkajících se procesu impeachmentu prezidenta Donalda Trumpa budu jednat nestranně ve shodě s ústavou a zákony. K tomu mi dopomáhej bůh," citovala televize CNN text senátorského slibu.

CNN poznamenala, že ačkoli senátoři přísahají, že jako porotci budou uvažovat nestranně, přinejmenším již dva republikáni, šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell a Lindsey Graham, předem ohlásili, že nestranní nebudou.

McConnell navíc postup v Senátu koordinuje s Bílým domem. Podle něj také Pelosiová celou proceduru znevažuje. U příležitosti podpisové ceremonie ke středečnímu postoupení žaloby do Senátu totiž politička nabízela pera se svým autogramem. "Nic nevypovídá o vážnosti a střízlivosti jako předávání upomínkových předmětů, jako by to bylo veselé podepsání zákona místo nejvážnějšího procesu v naší ústavě," řekl McConnell.

Součástí procesních příprav bylo i stanovení pravidel důstojného chování. Senátoři během procesních slyšení spolu nesmí hovořit, aby zachovali ticho v sále, nesmí používat telefony ani jiná elektronická zařízení a předsedu Nejvyššího soudu Robertse musí oslovovat plným titulem. Pokud budou senátoři během procesu jako porotci hlasovat, musí tak učinit vestoje.

McConnell ještě před odročením schůze stanovil termíny pro podání písemných prohlášení před úterním začátkem procesu. Do soboty má čas Sněmovna reprezentantů, aby Senátu předložila písemné prohlášení k impeachmentovému procesu, předkládání důkazů či argumentaci. Trumpovi lhůta v této věci uplyne v pondělí. Do úterního poledne místního času (18:00 SEČ), tedy hodinu před začátkem procesu, mohou kongresmani k Trumpovu písemnému prohlášení vznést písemně protiargumenty.

Mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová dění v Kongresu kritizovala na Twitteru. "Po včerejším (podpisu) historické obchodní dohody s Čínou a dnešním schválení USMCA (dohoda o volném obchodu mezi USA, Kanadou a Mexikem) teď demokraté čtou své zešvindlované články impeachmentu, které byly vyrobeny, aby zastavily prezidenta Donalda Trumpa v jeho dalších úspěších ve jménu USA," napsala. Dodala, že zatímco Trump pracuje, demokraté "kvičí".

Sněmovna žalobu na prezidenta vznesla již loni před Vánoci, případ ale předala Senátu až tento týden ve středu. Sněmovna si ve středu zároveň vybrala sedmičlenný tým kongresmanů v čele se šéfem sněmovního výboru pro zpravodajské služby Adamem Schiffem, který zájmy dolní komory Kongresu bude v senátním procesu hájit.

Žaloba se týká ukrajinské kauzy, kdy šéf Bílého domu podle kongresmanů naléhal na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev vyšetřoval Trumpova pravděpodobného volebního soka Joea Bidena a jeho syna. K tomu, aby prezidentova vina byla ve 100členném Senátu uznána, je třeba dvoutřetinová většina. Tu demokraté podle analytiků nezískají.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy