Proces s Radovanem Karadžičem začne 19. října

Naďa Straková
8. 9. 2009 15:57
Býalý vůdce bosenských Srbů lituje, že se válka stala, ale svědomí má podle svých slov čisté
Radovan Karadžič u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY)
Radovan Karadžič u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) | Foto: Reuters

Haag - S velkou pozorností očekávaný proces s bývalým vůdcem bosenských Srbů Radovanem Karadžičem začne v Haagu 19. října.

Oznámil to dnes soudce, který je v Tribunálu pro zločiny na území bývalé Jugoslávie (ICTY) odpovědný za přípravu procesu. Karadžič žádal, aby byl jeho proces odložen o několik měsíců.

Za válečné zločiny v době války v Bosně a Hercegovině v letech 1992 až 1995 mu hrozí vysoký trest. Nedávno napsal, že krveprolití lituje, ale svědomí má čisté.

"Lituji toho, co se stalo během války v Bosně. Je mi líto, že mnoho lidí v ní přišlo o život, že trpěli a přišli o své příbuzné. Moje svědomí je ale čisté," říká bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič v exkluzivním písemném rozhovoru pro agenturu Reuters.

"Nelituji své úlohy," vzkazuje dále v rozhovoru bývalý bosensko-srbský prezident z Haagu, kde je u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) souzen pro podezření z válečných zločinů a genocidy.

"O žádnou veřejnou funkci jsem nestál, ale když už jsem ji vykonával, jednal jsem v nejlepším zájmu svého národa," tvrdí obžalovaný.

"Jsem hrdý na to, že jsem do vykonávání svých povinností nepromítal své vlastní zájmy," píše dále v dopise z haagské vazby. "Moje svědomí bude čisté po zbytek mého života, ať budu kdekoli na světě," dodává.

Čtyřiašedesátiletý Karadžič v Haagu čelí celkem jedenácti obviněním z válečných zločinů včetně genocidy, které měl spáchat během války v Bosně v letech 1992 - 1995. Spolu s generálem Ratkem Mladičem, jenž je stále na útěku, měli zosnovat zavraždění asi osmi tisíc bosenských muslimů ve Srebrenici. Mezi nimi byli i nezletilí chlapci.

Karadžič veškerá obvinění popírá. Za válečný konflikt v Bosně podle něj mohou bosenští muslimové.

"Je mi líto, že mnoho lidí přišlo ve válce v Bosně o život, že trpěli lidé všech národností a že došlo k rozbití rodin a ničení majetku. Hluboce lituji, že se válka stala, ale nebyla to naše volba," vysvětluje bývalý psychiatr v rozhovoru svůj postoj ke krvavému konfliktu.

Radovan Karadžič k nepoznání jako lidový léčitel Dragan Dabič
Radovan Karadžič k nepoznání jako lidový léčitel Dragan Dabič | Foto: Reuters

Nikdo mi nepomáhal s ukrýváním

Karadžič se dlouhá léta skrýval v Bělehradě pod jménem Dragan Dabič a živil se jako lidový léčitel. Loni jej zatkla srbská policie a předala Haagu.

V době, kdy pobýval v Srbsku, mu však podle jeho slov nikdo se skrýváním jeho pravé identity nepomáhal."Neměl jsem v Srbsku žádnou ochranu a myslím si, že Mladič ji také nemá," píše Karadžič. "Doufám, že po soudu se mnou budou věci vypadat jinak a třeba už nebude nutné nikoho dalšího zatýkat a soudit, včetně generála Mladiče," míní Karadžič.

Na dotazy týkající se jeho identity lidového léčitele však odmítl odpovědět. Uvedl jen, že od roku 1996, kdy odešel z funkce, se politicky nijak neangažoval.

Soužití několika etnik je možné

Konflikt v Bosně uzavřen Daytonskou mírovou dohodou v roce 1995 rozdělil Bosnu na dvě části: srbskou a bosensko-chorvatskou.

K překvapení mnohých Karadžič nevidí důvod, proč by v Bosně dnes nemohly žít obě entity v míru.

"Nesním o samostatné Srbské republice a nevidím důvod, proč by v Bosně nemohly žít dvě různé etnické skupiny," píše Karadžič, který sám strávil většinu svého života v etnicky smíšeném Sarajevu.

Archivní snímek z roku 1995: Radovan Karadžič (vpravo) a generál Ratko Mladič na hoře Vlasič.
Archivní snímek z roku 1995: Radovan Karadžič (vpravo) a generál Ratko Mladič na hoře Vlasič. | Foto: Reuters

Podle něj by to nebyla první země v Evropě, kde by na jednom území žilo více etnik. Jako příklad uvádí Belgii, Švýcarsko a Španělsko.

V písemném rozhovoru pro agenturu Reuters, který musel projít autorizací haagským tribunálem, Karadžič odmítá soudit svoji roli v historii.

"Jak už napsal jeden srbský spisovatel, čas je nejlepším soudcem událostí. Můj přínos historii může být posouzen až poté, co uplyne hodně času," píše Karadžič z vězeňské cely.

 

Právě se děje

Další zprávy