Jeruzalém - Slavný holandský malíř Rembrandt van Rijn zemřel deprimovaný, nikoliv v důsledku tělesné nemoci. Vyplývá to z analýzy, kterou provedli izraelští odborníci, když zkoumali plátna s umělcovým autoportrétem.
Geniálního malíř zemřel v roce 1669. Jeho životopisci se shodují, že byl na konci života osamělý a zničený. Přesná příčina smrti je ale stále velkou záhadou.
Tým vědců z oboru lékařství a umění v čele s plastickým chirurgem Talem Friedmanem zkoumala vývoj čtyř desítek pláten ze všech období jeho tvorby. Na vlastních portrétech z posledních let působí malíř zjevně zasmušile a vyhasle.
Čtení z obličeje
Pro zkoumání příčin smrti umělce zlatého věku holandského malířství použil Friedman specializované zařízení. To dovoluje zevšeobecnit informaci, kterou poskytují jednotlivé části obličeje.
Díky této technice vědci například zjistili, že obočí nabylo odlišný tvar buď postupem času, nebo v napjaté či depresivní situaci.
"Domníváme se, že Rembrandt vykazoval příznaky deprese, ačkoliv pravděpodobně nešlo o těžkou formu, protože krátce před smrtí ještě přijal novou zakázku," vysvětlil Friedman z lékařského centra Assaf Harofe u Tel Avivu.
Badatelé nevylučují ani to, že trpěl saturnismem, mezi umělci častou chronickou otravou. Způsobovaly ji různé sloučeniny olova, používané při výrobě olejových barev.
"Rembrandtovy autoportréty nikdy žádný plastický chirurg nezkoumal. Existuje množství publikací, jež se snaží zjistit příčinu jeho smrti, ale nenabízejí komplexní pohled na něj a jeho dílo," zdůrazňuje izraelský odborník.