Proč se mnou jednáte jako s cucákem? Slavný ruský herec tvrdě odsoudil invazi

pru Video pru, Video
4. 5. 2022 6:55
Populární ruský herec Artur Smoljaninov se po dlouhé době veřejně vyjádřil k politickým záležitostem. V rozhovoru s novinářkou Katerinou Gordějevovou tvrdě odsoudil válku na Ukrajině a označil ji za "masakr". Téměř dvouhodinový díl internetového pořadu již na YouTube získal přes čtyři miliony zhlédnutí a rozpoutal diskuse na sociálních sítích i v ruských médiích.
Část rozhovoru s ruským hercem Arturem Smoljaninovem pro Youtube kanál Řekněte Gordějevové. | Video: Youtube / Odesa Film Studio

Smoljaninov byl v posledních letech známý tím, že v médiích své politické postoje vůbec nekomentoval. Nyní je podle něj situace dramaticky odlišná a mlčení by naopak považoval za "zločin". "Všechno se změnilo. Krev se už prolila. Je tady katastrofa. Všechno se zhroutilo. Popel, kouř, zápach, slzy. Horor. Prostě horor," popisoval osmatřicetiletý herec.

V interview publikovaném 28. dubna na YouTube kanálu s názvem Řekněte Gordějevové, na kterém ruská novinářka a dokumentaristka zveřejňuje rozhovory s tamními známými osobnostmi, Smoljaninov mimo jiné kritizoval kremelskou propagandu. Upozorňoval na to, že místo důkazů užívá jen prázdná slova a emoce.

"Proč vám musím věřit? Za koho mě máte, když mi toto vyprávíte? Proč se mnou mluvíte jako s mladým cucákem? To nemáte žádnou sebeúctu? Jsem občanem Ruské federace stejně jako vy," naléhal Smoljaninov na moderátorku a pokračoval dalšími otázkami, které zpochybňují narativ vedený Kremlem.

"Jak poznáš rozdíl mezi Ukrajincem a Rusem, pokud neřekne, že je Ukrajinec a bude mluvit rusky? A proč, když mluvíte o genocidě Donbasu, tam podle oficiální statistiky od roku 2014 do roku 2022 počet mrtvých v důsledku nepřátelských akcí neustále klesal?" navázal otázkami, které zůstaly v rozhovoru nezodpovězeny.

Herec také v téměř dvouhodinovém pořadu opakovaně kritizoval prezidenta Ruské federace. Důvody k válce na Ukrajině je podle něj třeba hledat právě v osobnosti Vladimira Putina, který se nechá "bezmezně ovládat svými myšlenkami".

"Tohle je pomsta. Tento člověk se celý život učí hledat nepřátele. Celý jeho život je speciální operací. Jednu věc říká, druhou si myslí a třetí pak udělá," podotkl Smoljaninov. "Navíc u něj samozřejmě existuje absence jakékoli vnější kontroly," dodal.

Odsouzení ze strany kremelských kanálů

Zveřejnění rozhovoru vyvolalo vlnu kritiky nejen na stránkách ruských státních médií, ale i mezi některými tamními umělci, kteří kremelský režim podporují. Hercův postoj k invazi odsoudila například jeho rodinná známá a zpěvačka Olga Kormuksinová.

"Arture! Za co? Tvá matka a ty jste tady vykonali tolik dobrého. Taková škoda," uvedla na svém kanálu na sociální síti Telegram zpěvačka, která před několika lety získala titul zasloužilé umělkyně Ruské federace. "Nesoudím, ale je mi to líto," dodala.

Ruská média kritizovala zejména to, že i navzdory svým postojům Smoljaninov ve své vlasti zůstává a hodlá v zemi nadále "parazitovat". Tamní server Express gazeta označil jeho chování za "zrcadlo inteligence hlavního města, která nerozumí svým krajanům".

Rozhovor se v posledních dnech také virálně rozšířil po sociálních sítích. Na Twitteru ho sdílely tisíce uživatelů. Většina lidí, kteří ruskou invazi na Ukrajině odsuzují, Smoljaninova v komentářích podporovala a obdivovala jeho odvahu. Mezi ruskými komentujícími se ale na herce stejně jako v tamních médiích strhla kritika a na jeho adresu nešetřili sprostými nadávkami.

Osmatřicetiletý Smoljaninov patří k nejpopulárnějším filmovým a divadelním hercům své generace v Rusku. Proslavil se zejména rolí vojína Ljutého v akčním filmu 9. rota z roku 2005. Čeští diváci ho mohou znát například ze snímku 1612: Kronika smutných časů (2007), který se promítal i v tuzemských kinech. V posledních době vynikl rolí v životopisném filmu Kalašnikov, který vznikl ke 100. výročí narození Michaila Timofejeviče Kalašnikova.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Režisér Lars von Trier má Parkinsonovu nemoc, momentálně dokončuje seriál

Přední dánský režisér Lars von Trier, známý filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách nebo Antikrist, trpí Parkinsonovou chorobou. V pondělí večer to oznámila produkční společnost Zentropa, kterou roku 1992 spoluzakládal.

Dle jejího vyjádření je šestašedesátiletý umělec zatím v dobrém stavu, podstupuje léčbu a dokončuje třetí řadu seriálu Království. První dvě série odehrávající se na neurochirurgickém oddělení kodaňské nemocnice uvedl v 90. letech minulého století, tu třetí nestihl natočit kvůli úmrtí představitele jedné z hlavních rolí. Představí ji až tento měsíc na Benátském filmovém festivalu. Pokud se jeho stav nezhorší, koncem roku k třetí řadě ságy poskytne "omezený" počet rozhovorů, dodala produkční společnost.

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, ve filmové branži jím trpí například herci Alan Alda a Michael J. Fox a zemřel na něj Ian Holm.

Zdroj: Variety.com
Další zprávy