Co přinesly volby na Slovensku ------------------------------ * Volby vyhrál Smer premiéra Fica, ziskem 35% hlasů * Většinu v parlamentu bude mít dosavadní opozice, středopravé strany obsadí 79 křesel ze 150 * Do parlamentu se nedostalo Mečiarovo HZDS, výrazně tratila Slovenská národní strana * Prezident Gašparovič pověří sestavením vlády vítěze voleb Roberta Fica * Jeho šance na úspěch jsou malé, lídři všech čtyř středopravých stran odmítají s Ficem jednat
Bratislava (analýza zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz) - Je to k naštvání. Robert Fico jasně vyhrál volby na Slovensku, polepšil si o dvanáct křesel, přesto nemá žádný důvod slavit a jeho premiérské křeslo je vážně ohroženo.
Čtyři pravicové strany mají totiž v parlamentu většinu a jejich lídři už od uzavření volebních místností několikrát zopakovali, že s Ficem vládnout nechtějí. A je tak možné, že Slovensko bude mít poprvé v čele vlády ženu - Ivetu Radičovou.
Čtěte podrobnou zprávu o výsledcích voleb: Fico získá glejt na vytvoření vlády, klíče k vytvoření kabinetu drží pravice
Proč a komu udělaly slovenské volby radost a kdo je z nich smutný?
Proč má Fico důvod k radosti?
Jasně vyhrál, získal další tisíce voličů na svou stranu, a to navzdory skandálům s financováním strany a pomocí zaplaveným lidem v posledních dnech kampaně. Na levé straně slovenského politického spektra nemá Fico konkurenta. Doslova vyluxoval voliče svých dosavadních koaličních partnerů, HZDS a Slovenské národní strany, a to svou ještě sociálnější a ještě víc národoveckou volební kampaní.
Ukazuje se, že na pravici Fico nemá stejně silného protihráče, pravicové strany se musí spojovat do velké čtyřčlenné koalice a vládnutí nemusí být jednoduché.
Proč nemůže Fico slavit?
Ukazuje se, že čtyři roky jeho vládnutí pojaté jako nepřetržitá volební kampaň s rozdáváním peněz voličům a bez jakéhokoliv vstřícného kroku k opozici snížily Ficův koaliční potenciál na nulu. Nemá s kým vládnout, své dosavadní koaliční partnery zdecimoval, pravicové strany permanentně naštvával. Neukázal se jako dobrý stratég, nenechal si zadní vrátka k povolební dohodě.
Fico byl sice mnohem úspěšnější než jeho český přítel Jiří Paroubek, stejně jako on však zůstal osamocený.
Může Fico vládnout?
Pořád ještě může, jeho mandát je poměrně silný. Musel by ale přesvědčit jednu z pravicových stran a výrazně ustoupit ze svého programu. Jako jediného koaličního partnera, kterého by Fico mohl přesvědčit, zmiňují komentátoři Křesťansko demokratické hnutí (KDH). I jeho šéfové ale říkají, že pro ně je prioritou pravicová koalice.
Proč může slavit pravice?
Získala nejvíc mandátů, poslala do zapomnění Vladimíra Mečiara, Ján Slota je slabý. A i když nejsilnější pravicová strana SDKÚ byla a je zmítaná problémy, zisky nových stran Svoboda a Solidarita a Most - Híd výpadek SDKÚ nahradily.
Pokud dodrží pravicové strany svoje sliby a dohodnou se na potřebných kompromisech, může mít Slovensko vládu, která bude bojovat proti rychlému zadlužování země a nastartuje další potřebné reformy.
Bude dohoda pravice jednoduchá?
Mohla by být, pokud strany budou ochotné ke kompromisům. Problém totiž je, že programy především Svobody a Solidarity a KDH se výrazně liší třeba v otázkách registrovaného partnerství nebo legalizace měkkých drog. Nestor slovenské politiky Ján Čarnogurský z KDH už naznačil, že dohoda nemusí být vůbec jednoduchá. Nejde ale o zásadní a nepřekonatelné programové body.
Ani čtyřkoalice nemusí být ideální řešení, Slovensko si už za vlády Mikuláše Dzurindy vyzkoušelo, že tak početná koalice nepatří k nejstabilnějším. Navíc se ukáže, jak svoji roli zvládne Iveta Radičová a zda bude jako možná premiérka akceptovatelná pro všechny včetně své domovské SDKÚ.
Kdo jsou hlavní vítězové voleb?
Jednoznačně Svoboda a Solidarita a Most - Híd a jejich šéfové Richard Sulík a Béla Bugár. Pro obě strany jsou to první volby a jejich zisky překonaly očekávání. Strana Most - Híd, seskupení sdružující slovenské a maďarské politiky, ukázalo, že Slováci neslyší na radikální řešení problémů maďarské menšiny z obou stran Dunaje a to je jedna z nejvýznamnějších zpráv voleb. Ukázalo se, že především Bugár je politikem evropského formátu, který lidí spíš spojuje, než rozděluje.
Kdo jsou hlavní poražení?
Nacionalisté, populisté a Vladimír Mečiar. Pro toho jde o nejtěžší porážku po dvaceti letech, poprvé v životě se nedostal do parlamentu. Právě definitivní konec Mečiarismu je podle mnohých vůbec nejdůležitějším výsledkem voleb.
Poraženi zůstali i nacionalisté z obou stran barikády. Ján Slota a jeho SNS sice s odřenými zády v parlamentu budou, jejich radikální hesla o maďarském nebezpečí ale voliče nezlákala.
Strana maďarské koalice dostala polibek smrti od maďarského premiéra Viktora Orbána, který je pro Slováky symbolem maďarského nacionalismu. Orbánova podpora SMK se totiž ukázala být kontraproduktivní, voliči na jihu Slovenska ji odmítli. Sázka SMK na obavy maďarských Slováků nevyšla.