Fico ovládl Slovensko, vládnout se ale chystá pravice

Tomáš Fránek
13. 6. 2010 13:24
Český scénář: Ficova Smer-SD získala nejvíce hlasů, vládu ale mohou sestavit opoziční strany

Bratislava (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Slovenské parlamentní volby sice jednoznačně vyhrál vládní Smer-Sociální demokracie s téměř 35 procenty hlasů, vládu ale sestaví jen stěží. A to přesto, že si oproti minulým volbám polepšila o 12 křesel.

Opoziční strany totiž budou mít v parlamentu o osm poslanců víc než nynější koalice. Vyplývá to z neoficiálních výsledků, které zveřejnil Slovenský statistický úřad. 

Slovenský prezident Ivan Gašparovič oznámil, že pověří sestavením vlády šéfa Smeru Roberta Fica jako vítěze voleb.

Dosavadní premiér už dříve uvedl, že se o sestavení vlády pokusí, jednání však nehodlá protahovat a pokud pro vládnutí nenajde mezi středopravicovými stranami partnera, odejde do opozice.

Voliči rozhodli, že z parlamentu vypadne po dvaceti letech HZDS Vladimíra Mečiara, dosud součást vládní koalice. Velmi oslabí také koaliční Slovenská národní strana, která se dostala jen těsně nad pětiprocentní hranici. Smer tak bude mít velký problém znovu sestavit vládu.

"Je to překvapení na český způsob," uvedl komentátor deníku Sme Marián Leško. Mimo jiné uspěla také nově vzniklá liberální strana Svoboda a Solidarita (SaS) v čele s Richardem Sulíkem, přirovnávaná k české TOP 09 či Věcem veřejným.

Do parlamentu se kromě Mečiara překvapivě nedostane vůbec Strana maďarské koalice (SMK), nahradí ji nově vzniklá Most-Híd někdejšího předsedy Strany maďarské koalice Bély Bugára.

Voleb se zúčastnilo necelých 59 procent oprávněných voličů.

Pohodlná většina pro opozici

Jednoznačně nejvíce hlasů získala vládní strana Smer-SD premiéra Robera Fica (62 mandátů). Následují opoziční pravicová Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana v čele Ivetou Radičovou (28 mandátů), Svoboda a Solidarita (22), Křesťanskodemokratické hnutí (15), Most-Híd (14) a Slovenská národní strana (9). I bez Strany maďarské koalice tedy budou mít pravicové a středové strany pohodlnou většinu 79 křesel. 

Lídři středopravých stran už oznámili, že se pokusí o vytvoření společné vlády. Iveta Radičová, která vedla kandidátku SDKÚ-DS oznámila, že první neformální rozhovory začnou už během neděle. Ona, stejně jako Richard Sulík za SaS a Béla Bugár za Most-Híd zároveň odmítli jakékoliv diskuze s vítěznou stranou Smer-SD.

Podobně jako v Česku tak nemá vítězná sociální demokracie s kým sestavit vládu, pokud čtyři středopravé strany dodrží své předvolební sliby o nespolupráci s dosavadním premiérem.

Fico přesto zhodnotil výsledek voleb jako velký úspěch své strany. "O takových číslech se nám ani nesnilo," prohlásil premiér na ranní tiskové konferenci s tím, že požádá prezidenta o pověření sestavit vládu.

V předtuše toho, jak jednání mohou dopadnout, premiér předpověděl, že v případě čtyřčlenné koalice dosud opozičních stran čeká Slovensko období nestability. Očekávanou vládní koalici označil za slepenec, který vydrží maximálně rok a slíbil hrát roli velmi tvrdé opozice.

"Výsledky považuji za krásný ranní zázrak," neskrývala radost Radičová, která vloni skončila druhá v prezidentských volbách za vítězným Ivanem Gašparovičem.

První odhady po uzavření volebních místností přitom počítaly i s úspěchem Strany maďarské koalice (a nižším ziskem Smeru), což by opozici mohlo přinést dokonce ústavní většinu.

Konec Mečiarismu

Vyhlášení volebních výsledků bylo o půl hodiny posunuto kvůli  bouřce, která se přehnala nad západním Slovenskem, a následnému výpadku proudu, jenž závěr hlasování ztížil.  

"Snad konečně na Slovensku končí doba Mečiarismu," řekla Iveta Radičová z SDKÚ. 

"Je to prohra pro Slovensko. Je mi do pláče ze slovenských voličů," uvedl šéf slovenských nacionalistů Ján Slota.

 

Právě se děje

Další zprávy