New York - Žádný druh savců se nevyznačuje takovými rozdíly a takovou rozmanitostí jako psi.
To se týká kromě jiných věcí i jejich výšky. Někteří se vejdou pohodlně do kabelky, jiným nestačí některá auta. Takové rozdíly, jaké jsou například mezi čivavou a irským vlkodavem, se u jiných savců zkrátka nenajdou.
Vědci objevili mutaci
Tým expertů z amerického státu Utah zakončil dlouhodobý výzkum této zvláštnosti a s prvními výsledky seznámil veřejnost v časopise Science.
Vědci tvrdí, že psi vděčí za svoji výjimečnost části genu, který u některých plemen omezuje růst. Tato část genu u menších psů zmutovala a omezila vytváření růstových hormonů.
Středně velcí a velcí psi takové mutace nemají.
"Neodkryli jsme záhadu ještě celou, ale tu podstatnou část ano," citovala agentura AP výzkumnici Elaine A. Ostranderovou, z Národního institutu pro výzkum lidského genomu.
Podle spoluautora studie Gordona Larka z Univerzity v Utahu může být výzkum využitelný i pro lidi. Konkrétně v poznání, co a proč ovlivňuje růst.
To může pomoci při studiu rakoviny nebo některých nemocí, týkajících se růstu.
Souvislost s rakovinou
Takzvaný Inzulinu podobný růstový faktor 1 (IGF-1), který zprostředkovává působení růstového hormonu, totiž podle některých lékařů možná souvisí se vznikem nádorů.
Psi podle Larka sdílejí s lidmi citlivost na 200 až 300 stejných nemocí. Včetně rakoviny.
"Sdílejí s námi i stejné životní prostředí, takže pokud toto prostředí ovlivňuje nebo spouští nějaké nemoci, jde o stejný proces u psů jako u lidí. A pokud to podrobně zjistíme u psů, bude to znamenat fantastický posun vpřed," tvrdí vědec.
Tým jedenadvaceti expertů zkoumal celkem 3 241 psů. Zastoupeno bylo 143 plemen.
Celý projekt přitom začal se skupinou portugalských vodních psů, zkráceně nazývaných "porti". Právě ti se totiž i v rámci tohoto plemene velmi liší výškou a váhou.
Z malého vlka malý pes ?
Není jasné, kdy a jakým způsobem došlo k vytvoření tak velkých výškových rozdílů mezi psími plemeny.
Psi se vyvinuli z vlka před zhruba dvanácti až patnácti tisíci lety.
Vědci z Utahu se domnívají, že genetickou výbavu bránící růstu mají malí psi už od počátku. To podporuje zatím ne zcela jasnou teorii o tom, že kdysi existovali i malí vlci, kteří později vyhynuli.