Soul - Když přestane Jihokorejce bavit život, kouknou na internet. Získají tam potřebné informace a kontakty na spřízněné duše, píše deník Internationl Herald Tribune.
Lidí, kteří si s pomocí internetu vyměňují informace o tom, jak spáchat sebevraždu a v některých případech vytvářejí skupiny pro společný dobrovolný odchod ze světa, stále přibývá.
"Je jich strašná spousta," říká Kim Hi-Čue z Korejské asociace pro předcházení sebevraždám.
Seznámily se na internetu. Společně zemřely
Sedmého dubna našla policie těla dvou žen v jednopokojovém bytě jižně od Soulu. Pokoj utěsnily lepící páskou a pak zapálily uhlí v kamnech. Zemřely na otravu oxidem uhelnatým poté, co byt zaplnil kouř. Ženy se seznámily na internetu.
Čtrnáctého března odjela pětice mladých mužů a žen, která se už dvakrát neúspěšně pokusila o sebevraždu, do přímořského motelu, aby se poradila o účinnějších způsobech. Jeden z nich si to ale rozmyslel, vyklouzl v noci ven a zalarmoval policii.
I tahle skupina použila k seznámení internet.
Neoficiální Den sebevražd - ČTĚTE ZDE
Za posledních 25 let přešla Jižní Korea ze skupin zemí s nejnižším počtem sebevražd na opačný pól žebříčku.
I když jsou stále před ní některé země bývalého Sovětského svazu, mezi státy třicetičlenné Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) patří v počtu sebevražd na špici.
V roce 2005 zaznamenaly oficiální statistiky 24,7 sebevraždy na 100.000 obyvatel, zatímco Japonsko, které se potýká se stejným problémem, oznamovalo ve stejném roce nová opatření, jež mají snížit počet sebevražd dosahující 24,2 na 100.000 obyvatel.
Jednička v internetovém připojení
Nárůst v Jižní Koreji byl obzvláště rychlý v posledních letech. Odborníci ho připisují stresu z rychlé modernizace, ale varovně zároveň poukazují na úlohu internetu.
Jižní Korea patří k zemím s nejvyšším počtem připojení k světové počítačové síti a právě internet se stal smrtelně účinným prostředkem, s jehož pomocí se mohou dát dohromady lidé pomýšlející na sebevraždu.
"Znepokojivé je, že trend stoupajícího počtu sebevražd bude v Jižní Koreji pravděpodobně pokračovat," říká Kang Michael Hong, profesor psychiatrie na Národní univerzitě v Soulu.
Pokrok nezastavíš...
Za sotva více než jednu generaci se Jižní Korea změnila ze zemědělské společnosti v mimořádně soupeřivou a technicky vyspělou ekonomiku, kde je nesmírně silný tlak na úspěch ve škole i zaměstnání.
Mezitím praská i tradiční podpůrná základna - rodina. Rekordně vysoko je počet rozvodů a během asijské finanční krize v 90. letech vyprchaly i záruky celoživotního zaměstnání.
V roce 2005 při první demonstraci svého druhu vyšly do ulic Soulu stovky vysokoškoláků a skandovaly:
"Nejsme roboti na učení!" Jejich shromáždění vyprovokovala smrt 15 studentů, kteří se po celé zemi zabili zřejmě kvůli příliš vysokému tlaku, který na ně byl vyvíjen, aby ve škole uspěli.
Hromadných sebevražd přibývá
Jihokorejská vláda neshromažďuje údaje o tom, kolik sebevražd bylo spácháno či inspirováno internetem. Předpokládá ale, že v Jižní Koreji jde o stejný trend jako v Japonsku, kde se v roce 2005 zabilo 91 lidí ve skupinách, které se na odchodu ze světa domluvily na síti.
Od roku 2005 zakazují jihokorejské internetové portály používání slov "sebevražda" či "smrt" v názvu blogů. Pokud uživatel naklepe slovo "sebevražda" do vyhledávače, vyskočí mu jako první linky na poradenská střediska.
Jak souvisí datum narození a sebevraždy? - NAJDETE ZDE
"Opravdu se chci zabít," píše anonymní jihokorejský mladík na internetovém portálu Yahoo! a jedním dechem si stěžuje, jak ho šikanují ve škole a jak na něj rodiče tlačí, aby si zlepšil známky.
"Mám jenom 30.000 wonů (necelých 700 korun), nemohl by mi někdo prodat nějaké prášky? Nechci žádnou bolestivou smrt jako skákat z výšky." Podobné vzkazy není těžké najít na kterémkoli z velkých portálů.
Blogujte! Najdete cestu do nebe
V březnu letošního roku zatkla policie osmadvacetiletého muže, který vedl "sebevražedný" blog nazvaný Cesta do nebe. Policie ho obvinila, že prodal kyanid patnáctiletému chlapci, který se s jeho pomocí otrávil.
Kimův tým pro prevenci sebevražd najde měsíčně průměrně stovku internetových stránek spojených se sebevraždou a žádá portály, aby je smazaly. Několik z nich je dost vážných na to, aby bylo třeba zalarmovat policii.
"Dřív lidé používali názvy blogů jako: Pojďme společně zemřít," říká Kim, "Nyní jsou opatrnější. Jakmile se seznámí, zruší původní stránku a domlouvají se přes e-mail a mobilní telefony. Najít je vyžaduje spoustu hledání a štěstí."
Život je těžký
Nedávno se jeho týmu podařilo najít blog nazvaný "Život je těžký". Jeho tvůrce se nijak netajil tím, že vznikl coby místo setkání lidí zvažujících sebevraždu. Sešlo se tu několik lidí, kteří tu nechali e-mailové adresy a čísla mobilních telefonů pro ostatní, kteří by chtěli "vyrazit společně na poslední cestu".
Policie nyní pátrá po zakladateli blogu, kterého obvinila z trestného činu napomáhání sebevraždě. Za ten mu v Jižní Koreji hrozí až deset let vězní.
Počet sebevražd v poslední době prudce poskočil poté, co spáchaly sebevraždu tři jihokorejské umělkyně včetně sedmadvacetileté herečky Čong Ta-pin.
Začátkem února, jen den před svou smrtí, nechala Čong vzkaz na svých internetových stránkách, který měl být podle expertů na sebevraždy varováním. "Bezdůvodně šílím vzteky. A pak, jako úder blesku, přichází klid. Přichází ke mně Bůh. Říká: ´Bude to v pořádku.´ ANO. BUDU V POŘÁDKU."