1.leden, neoficiální Den sebevražd

Zdeněk Mihalco
31. 12. 2006 12:16
Česko - Nový rok patří mezi dny s největším počtem sebevražd. Nejvíce lidí v Česku si bere život na Semilsku, nejméně na Opavsku.

V posledních dvaceti letech by se k datu 1. leden mohl připojovat podtitul Mezinárodní den sebevražd.

Sebevraždy v Česku. Kde jich je nejvíc?
Sebevraždy v Česku. Kde jich je nejvíc? | Foto: Aktuálně.cz

Platí to pro Česko i celý svět. Jen za posledních pět let si v České republice vzalo na Nový rok život nejméně 30 lidí.

První leden v počtu sebevražd ostře kontrastuje s vánočními svátky, kdy si lidé sahají na život jen výjimečně.

Víc než při nehodách

V posledních padesáti letech byl pouze jednou - v roce 1969 - počet sebevražd nižší než číslo udávající smrtelné úrazy při dopravních nehodách. Během let 2001 - 2005 zemřelo na silnicích přes 7 tisíc osob, sebevražda byla příčinou smrti u více než 8 tisíc lidí.

Nejvíce sebevražd v historii Česka a Československa bylo zaznamenáno v roce 1934 - přes čtyři tisíce.

Počet sebevražd výrazněji poklesl po roce 1995, a podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) dál spíše klesá. V posledních letech je evidováno asi 1600 případů ročně, v průměru 15,5 na 100 tisíc obyvatel.

Podle oslovených expertů ovšem může být skutečné číslo vyšší, protože nejsou zaznamenávány některé sporné případy. Sebevrahové tvoří asi 1,5 procenta všech mrtvých.

Kraj sebevražd: Semilsko

Sebevraždu spáchá několikanásobně víc mužů než žen.

Způsob sebevraždy

Rok 2005

  • Oběšení - 1005 osob
  • Otrávení - 152 osob
  • Zastřelení - 139 osob
  • Skok z výše - 117 osob
  • Ostrým předmětem - 49 osob
  • Skok pod auto či vlak - 42 osob
  • Utopení - 26 osob

Podle statistik tvoří 45 procent sebevražd oběšení. Druhým nejčastějším způsobem usmrcení v posledních deseti letech je zastřelení, které volí zejména muži.

Následuje otrávení a skok z výše.

V období za posledních deset let je krajem s největším počtem sebevražd na 100 tisíc obyvatel jasně Semilsko.

Naopak velmi nízký počet sebevražd zaznamenává pravidelně Opavsko. Výrazně podprůměrné je také Jihlavsko, Kutnohorsko a Třebíčsko. Poměrně málo lidí si bere život také v Brně.

Podle krajů se stane zdaleka nejméně případů na Vysočině.

Zatímco na Semilsku a Turnovsku spáchá sebevraždu v průměru 24 lidí ze 100 tisíc obyvatel za rok, na Opavsku je to pouze 11 lidí, tedy méně než polovina.

Proč právě na Semilsku? Oslovení psychologové konkrétní důvody neznají a nechtějí o nich spekulovat. Podle nich mohou tyto rozdíly souviset se skladbou obyvatelstva. Na Semilsku a Turnovsku bydlí velká část lidí na venkově, často s nízkými příjmy a vzděláním. Velká část obyvatel jsou muži středního až vyššího věku. Právě v těchto skupinách je sebevražd nejvíce.

Na Vysočině je však skladba obyvatelstva obdobná, přesto si tam bere život daleko méně lidí. Proč tomu tak je, experti netuší.

Řecko: Nejšťastnější země

Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) je evropskou zemí s nejméně sebevraždami Řecko. Je jich tam asi pětkrát méně než v Česku. Poměrně málo lidí si vezme život také ve Španělsku, Itálii a Gruzii.

Naopak velmi vysoký počet sebevražd zaznamenává ve statistikách Finsko, Bělorusko nebo například Maďarsko. V těchto státech je sebevražd na 100 tisíc obyvatel několikanásobně více než v ČR.

Celkově Česko zůstává v počtu sebevražd mírně pod evropským průměrem. Ze statistik WHO přitom vyplývá, že lidé v Evropě si mnohem méně sahají na život ve vyspělých zemích EU a naopak relativně často ve státech Východní Evropy.

Oslovení odborníci se shodují, že obecně může být počet sebevražd ovlivňován mnoha jevy - klimatem, politickou situací i počtem věřících v daných státech.

 

Právě se děje

Další zprávy