Vražda politika je jednou za čas normální, nechali se slyšet stoupenci Pegidy

ČTK Zahraničí ČTK , Zahraničí
5. 7. 2019 15:17
Šokujících odpovědí se dostalo novinářům veřejnoprávní televize ARD, když se účastníků demonstrace protiimigrační Pegidy v Drážďanech tento týden ptali, co si myslí o vraždě politika vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Waltera Lübckeho. Někteří totiž tvrdili, že je takový čin jednou za pár let normální nebo že jde o lidskou reakci. Taková vyjádření už na internetu tvrdě odsoudili někteří němečtí politici a také začalo vyšetřování.
Demonstrace Pegidy v Drážďanech (ilustrační foto).
Demonstrace Pegidy v Drážďanech (ilustrační foto). | Foto: Reuters

"Je to vlastně téměř lidská reakce," řekl reportérce pořadu Kontraste jeden z demonstrantů. "Jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá," odpověděl pak na otázku, zda je skutečně vražda lidskou reakcí.

"Ve srovnání s nebezpečím levicového extremismu je vražda, co já vím, každé dva, tři roky z nějakých nenávistných důvodů celkem normální," tvrdil zase další dotázaný o činu, z něhož je podezřelý pravicový extremista. Ten podle vyšetřovatelů vraždil kvůli otevřenému přístupu pětašedesátiletého Lübckeho k migraci.

"Vnímám pana Lübckeho jako zrádce národa," vyjádřil své přesvědčení v této souvislosti jiný demonstrant. Podle dalšího nese zodpovědnost za vraždu kancléřka Angela Merkelová (CDU), která údajně rozsévala nenávist proti politikům. Byla to přitom právě Merkelová, kdo se kvůli své původně otevřené migrační politice stal terčem nenávistných protestů.

Slova části podporovatelů Pegidy už odsoudili němečtí politici. "V jakých časech to žijeme, když je v nich před zapnutou kamerou otevřeně schvalována vražda? Co se muselo ve výchově těchto lidí stát špatně, že ani ve smrti nepřestane jejich nenávist?" ptal se na twitteru místopředseda CDU Armin Laschet.

Výrok příznivců Pegidy odsoudila i drážďanská prokuratura, která zahájila trestní řízení na neznámého pachatele za schvalování zločinu vraždy, podněcování násilí a hanlivé výroky.

"Lidé z Pegidy dokážou člověku opravdu nahnat strach. Lidé, kteří o zavražděném demokratickém politikovi jako Lübckem škodolibě vyměšují posměch, jsou schopni všeho," napsal zase místopředseda frakce sociálních demokratů Karl Lauterbach.

Červnová vražda Lübckeho, který byl vysoce postaveným úředníkem místní správy v Hesensku a dříve také zákonodárcem v této spolkové zemi, Německo šokovala. Byla podle všeho prvním takovým činem vůči politikovi motivovaným pravicovým extremismem v dějinách spolkové republiky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 4 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy