"Je to vlastně téměř lidská reakce," řekl reportérce pořadu Kontraste jeden z demonstrantů. "Jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá," odpověděl pak na otázku, zda je skutečně vražda lidskou reakcí.
"Ve srovnání s nebezpečím levicového extremismu je vražda, co já vím, každé dva, tři roky z nějakých nenávistných důvodů celkem normální," tvrdil zase další dotázaný o činu, z něhož je podezřelý pravicový extremista. Ten podle vyšetřovatelů vraždil kvůli otevřenému přístupu pětašedesátiletého Lübckeho k migraci.
"Vnímám pana Lübckeho jako zrádce národa," vyjádřil své přesvědčení v této souvislosti jiný demonstrant. Podle dalšího nese zodpovědnost za vraždu kancléřka Angela Merkelová (CDU), která údajně rozsévala nenávist proti politikům. Byla to přitom právě Merkelová, kdo se kvůli své původně otevřené migrační politice stal terčem nenávistných protestů.
Slova části podporovatelů Pegidy už odsoudili němečtí politici. "V jakých časech to žijeme, když je v nich před zapnutou kamerou otevřeně schvalována vražda? Co se muselo ve výchově těchto lidí stát špatně, že ani ve smrti nepřestane jejich nenávist?" ptal se na twitteru místopředseda CDU Armin Laschet.
Výrok příznivců Pegidy odsoudila i drážďanská prokuratura, která zahájila trestní řízení na neznámého pachatele za schvalování zločinu vraždy, podněcování násilí a hanlivé výroky.
Fall Walter Lübcke: Empörung über Äußerungen von Pegida-Demonstranten | ZEIT ONLINE - https://t.co/BNDLojXQdB
— AngieMiller (@Geschnattere) July 5, 2019
"Lidé z Pegidy dokážou člověku opravdu nahnat strach. Lidé, kteří o zavražděném demokratickém politikovi jako Lübckem škodolibě vyměšují posměch, jsou schopni všeho," napsal zase místopředseda frakce sociálních demokratů Karl Lauterbach.
Červnová vražda Lübckeho, který byl vysoce postaveným úředníkem místní správy v Hesensku a dříve také zákonodárcem v této spolkové zemi, Německo šokovala. Byla podle všeho prvním takovým činem vůči politikovi motivovaným pravicovým extremismem v dějinách spolkové republiky.