Sydney - Nejen Írán a Severní Korea několik lety tajily před světem rozsah a některé části svého jaderného programu.
Nyní vysvítá, že podobně postupovala i Austrálie.
Tamní televizní stanice ABC zjistila, že v přísně střežené továrně v Lucas Heights nedaleko Sydney tým odborníků už před více než dvaceti lety tajně vyprodukoval obohacený uran, využitelný i pro výrobu atomové bomby.
Tajné tři roky
Vláda Labouristické strany v roce 1983 jaderný projekt zastavila, prosazovalo to hlavně levicové křídlo strany. Výroba ale běžela dál ještě další tři roky v naprostém utajení.
"Protože náš uran šlo použít k sestrojení bomby, vše bylo velmi přísně střežené. Materiál jsme uložili v objektu, nazvaném Budova 64. Bezpečnostní opatření v jeho okolí jsou mimořádná," uvedl Don Mercer, který se před lety výzkumu účastnil.
Podle ABC v obohacování uranu pokračoval tým vědců na základě vlastního rozhodnutí, nikdo z vlády o tom zřejmě nevěděl. Oficiálně vědci pracovali jen na zabezpečovacích a monitorovacích zařízeních.
Přitom ale pokračovali v obohacování uranu a doufali, že dojde ke změně vlády a nový kabinet se postaví k jadernému programu vstřícněji.
"Předčili jsme očekávání nás samotných," tvrdí tehdejší šéf projektu Clarence Hardy.
V roce 1986 byl ale provoz v továrně definitivně ukončen.
Obohacený uran se vrací
Nynější konzervativní vláda Johna Howarda chce obohacování uranu ve velkém měřítku obnovit. A to zcela veřejně.
Právě šéf původního projektu Clarence Hardy je pověřen úkolem zahájit provoz v továrně na výrobu vysoce obohaceného uranu. Továrna se začne stavět v roce 2010, bude stát 2,5 miliardy amerických dolarů. Fungovat začne v roce 2015.
Průmyslové obohacování uranu je ovšem přesně to, co svět vyčítá a nechce dovolit Íránu. S odůvodněním, že to ohrozí světovou bezpečnost a že jaderné zbraně budou chtít vlastnit i další země na Blízkém východě a jinde ve světě.