Příští vnitrokorejský summit bude v září v Pchjongjangu, shodli se vyjednavači

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2018 8:39
Obě země deklarovaly zájem na tom, aby ještě letos mohla být podepsána mírová dohoda, která by nahradila smlouvu o příměří, jíž skončila korejská válka let 1950-53.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Soul - Příští vnitrokorejský summit se uskuteční v září v severokorejské metropoli Pchjongjangu. Podle jihokorejské agentury Jonhap se na tom v pondělí dohodli vyjednavači v Pchanmundžomu v demilitarizovaném pásmu mezi KLDR a Jižní Koreou.

Severní a Jižní Korea se na dubnovém summitu zavázaly, že ještě letos na podzim uskuteční příští schůzku. Severokorejský diktátor Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in se již letos setkali v dubnu a v květnu.

Obě země deklarovaly zájem na tom, aby ještě letos mohla být podepsána mírová dohoda, která by nahradila smlouvu o příměří, jíž skončila korejská válka let 1950-53. Pchjongjang a Soul také slíbily, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Pondělní stručné oznámení o konání třetího letošního summitu neobsahuje žádné další podrobnosti. Neupřesňuje datum, přestože se na něm podle severokorejského zástupce delegace v Pchanmundžomu dohodly. Nepraví se v něm ani nic o způsobu, jakým by Severní a Jižní Korea chtěly dosáhnout vytčených cílů, tedy mírové dohody a jaderného odzbrojení.

Uspořádat pondělní schůzku v demilitarizovaném pásmu navrhl minulý týden Pchjongjang. Členy delegací byli z obou stran politici, kteří se zabývají vnitrokorejskými styky a hospodářskou spoluprací.

 

Právě se děje

Další zprávy