Porušil Kim svůj slib? KLDR pracuje na výrobě nových balistických střel, ukazují snímky

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 31. 7. 2018 10:13
KLDR podle amerického listu The Washington Post vyrábí nové balistické střely na místě, kde tak činila už dříve.
Satelitní snímek, který ukazuje činnost severokorejského centra Sanum-dong pro vývoj zbraní.
Satelitní snímek, který ukazuje činnost severokorejského centra Sanum-dong pro vývoj zbraní. | Foto: Reuters

Washington - Severní Korea zřejmě vyrábí nové balistické střely. Nasvědčují tomu satelitní snímky, podle kterých byla zaznamenána aktivita na místě, kde se rakety už dříve vyráběly. S odkazem na nejmenované americké vládní zdroje to uvedl americký list The Washington Post.

Řeč je o vývojovém centru Sanum-dong, které se nachází poblíž hlavního města Pchjongjangu.

List cituje americké zdroje, které tvrdí, že KLDR zřejmě buduje jednu či dvě mezikontinentální balistické střely. Na stejném místě byla už dříve podle deníku vyrobena první severokorejská mezikontinentální balistická raketa Hwasong-15, která by byla schopna zasáhnout Spojené státy.

 Agentura Reuters mezitím s odvoláním na jiný zdroj napsala, že podle záběrů není jasné, jak dalece KLDR v této oblasti pokročila. Podle Reuters je také ze satelitních snímků patrné, že do zařízení i z něj odjíždějí vozy, ale je jich méně, než by se dalo očekávat při budování střely. 

Podle amerických zdrojů, na které odkazuje Reuters, je na snímcích vidět také stejný typ vozu, které KLDR v minulosti používala právě pro převoz balistických střel. Vůz byl ale podle zdroje zakrytý a nelze tak přesně určit, co se v něm ukrývalo. 

Kim na summitu slíbil odzbrojení

Zprávy o výrobě nových zbraní přicházejí měsíc a půl od chvíle, kdy severokorejský vůdce Kim Čon-un slíbil pracovat na jaderném odzbrojení Korejského poloostrova. Přislíbil to na summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který se konal v červnu v Singapuru.

Trump výměnou za odzbrojení nabídl Severní Koreji bezpečnostní záruky a prohlásil, že KLDR "už nepředstavuje jadernou hrozbu". Trump si nicméně za dohodu s Kimem vysloužil kritiku od amerických bezpečnostních analytiků. Ti upozorňují, že podepsaný dokument nezahrnoval konkrétní body upřesňující, jak a kdy se KLDR hodlá vzdát svých jaderných zbraní a balistických střel.

Už v dubnu také KLDR oznámila, že zastavila raketové a jaderné testy. 

Nynější zprávy Bílý dům zatím odmítl komentovat. Například podle odborníka na jadernou politiku Jeffreyho Lewise z Middleburského institutu mezinárodních studií v Monterey ale není na základě snímků pochyb o tom, že centrum Sanum-dong je stále aktivní.

Nejedná se o první zprávy, které ukazují, že KLDR navzdory summitu v Singapuru pokračuje ve zbrojení. V červnu se v americkém tisku objevily zprávy, že KLDR vylepšuje zařízení na obohacování uranu.

Minulý týden také americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl senátorům, že Severní Korea nadále vyrábí štěpný materiál pro výrobu jaderných zbraní.

Video: Rozstřílená lokomotiva, ale i nové nádraží. Podívejte se na reportáž z hranice Severní Koreje

Znepřátelené Koreje jednají o míru, ale hranice mezi nimi je stále válečná. V demilitarizované zóně natáčel reportér Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 35 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy