Porušil Kim svůj slib? KLDR pracuje na výrobě nových balistických střel, ukazují snímky

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 31. 7. 2018 10:13
KLDR podle amerického listu The Washington Post vyrábí nové balistické střely na místě, kde tak činila už dříve.
Satelitní snímek, který ukazuje činnost severokorejského centra Sanum-dong pro vývoj zbraní.
Satelitní snímek, který ukazuje činnost severokorejského centra Sanum-dong pro vývoj zbraní. | Foto: Reuters

Washington - Severní Korea zřejmě vyrábí nové balistické střely. Nasvědčují tomu satelitní snímky, podle kterých byla zaznamenána aktivita na místě, kde se rakety už dříve vyráběly. S odkazem na nejmenované americké vládní zdroje to uvedl americký list The Washington Post.

Řeč je o vývojovém centru Sanum-dong, které se nachází poblíž hlavního města Pchjongjangu.

List cituje americké zdroje, které tvrdí, že KLDR zřejmě buduje jednu či dvě mezikontinentální balistické střely. Na stejném místě byla už dříve podle deníku vyrobena první severokorejská mezikontinentální balistická raketa Hwasong-15, která by byla schopna zasáhnout Spojené státy.

 Agentura Reuters mezitím s odvoláním na jiný zdroj napsala, že podle záběrů není jasné, jak dalece KLDR v této oblasti pokročila. Podle Reuters je také ze satelitních snímků patrné, že do zařízení i z něj odjíždějí vozy, ale je jich méně, než by se dalo očekávat při budování střely. 

Podle amerických zdrojů, na které odkazuje Reuters, je na snímcích vidět také stejný typ vozu, které KLDR v minulosti používala právě pro převoz balistických střel. Vůz byl ale podle zdroje zakrytý a nelze tak přesně určit, co se v něm ukrývalo. 

Kim na summitu slíbil odzbrojení

Zprávy o výrobě nových zbraní přicházejí měsíc a půl od chvíle, kdy severokorejský vůdce Kim Čon-un slíbil pracovat na jaderném odzbrojení Korejského poloostrova. Přislíbil to na summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který se konal v červnu v Singapuru.

Trump výměnou za odzbrojení nabídl Severní Koreji bezpečnostní záruky a prohlásil, že KLDR "už nepředstavuje jadernou hrozbu". Trump si nicméně za dohodu s Kimem vysloužil kritiku od amerických bezpečnostních analytiků. Ti upozorňují, že podepsaný dokument nezahrnoval konkrétní body upřesňující, jak a kdy se KLDR hodlá vzdát svých jaderných zbraní a balistických střel.

Už v dubnu také KLDR oznámila, že zastavila raketové a jaderné testy. 

Nynější zprávy Bílý dům zatím odmítl komentovat. Například podle odborníka na jadernou politiku Jeffreyho Lewise z Middleburského institutu mezinárodních studií v Monterey ale není na základě snímků pochyb o tom, že centrum Sanum-dong je stále aktivní.

Nejedná se o první zprávy, které ukazují, že KLDR navzdory summitu v Singapuru pokračuje ve zbrojení. V červnu se v americkém tisku objevily zprávy, že KLDR vylepšuje zařízení na obohacování uranu.

Minulý týden také americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl senátorům, že Severní Korea nadále vyrábí štěpný materiál pro výrobu jaderných zbraní.

Video: Rozstřílená lokomotiva, ale i nové nádraží. Podívejte se na reportáž z hranice Severní Koreje

Znepřátelené Koreje jednají o míru, ale hranice mezi nimi je stále válečná. V demilitarizované zóně natáčel reportér Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy