Ostatky vojáků z korejské války jsou na americké půdě. Na pietní akci je převzal viceprezident Pence

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 8. 2018 7:49
Ostatky více než padesáti padlých vojáků ze Severní Koreje budou podrobeny analýze DNA a následné identifikaci.
Ostatky amerických vojáků z KLDR na Havaji
Ostatky amerických vojáků z KLDR na Havaji | Foto: Reuters

Honolulu (USA) - Ostatky více než padesáti padlých vojáků, které minulý týden od severokorejských úřadů převzali američtí vojenští činitelé, byly ve středu přepraveny na Havaj. Na místě je při pietní akci oficiálně převzal americký viceprezident Mike Pence. Prezident Donald Trump lídrovi KLDR Kim Čong-unovi za vydání ostatků padlých poděkoval na Twitteru a napsal, že se těší, že se s ním brzy uvidí.

Brzy budou ostatky podrobeny analýze DNA a následné identifikaci, napsala agentura AP. Americký vojenský letoun ostatky přepravil minulý pátek ze severokorejského Wonsanu do Jižní Koreje, odkud byly ve středu po 65 letech od příměří přepraveny na americkou půdu. Na předání ostatků Spojeným státům se dohodli na červnovém summitu v Singapuru prezident USA Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Trump Kimovi na twitteru poděkoval, že dodržel slovo a začal posílat "ostatky našich skvělých a milovaných pohřešovaných padlých domů". Uvedl rovněž, že není vůbec překvapen, že severokorejský vůdce "tuto milou akci" podnikl. Ve tweetu Kimovi rovněž poděkoval "za milý dopis" a vyjádřil naději, že se s ním brzy setká.

Ostatky každého vojáka vyneslo z letadla do hangáru několik příslušníků americké armády. Někteří hosté si při pohledu na průvod utírali slzy. Pence stál v tichosti s rukou na srdci a následně pronesl řeč.

"Někteří označují korejskou válku za zapomenutý konflikt. Dnes ale dokazujeme, že tito hrdinové nebyli nikdy zapomenuti… Dnes se naši chlapci vrací domů," uvedl Pence.

Na vojenské základně Pearl Harbour/Hickam budou ostatky analyzovat armádní specialisté a podle DNA provedou jejich identifikaci. Proces může podle agentury AP trvat měsíce, v některých případech i roky.

Důležitou součástí identifikace bude zjišťování národnosti, protože po boku amerických vojáků v Koreji bojovali příslušníci armád dalších šestnácti států. Ministr obrany USA Jim Mattis nedávno upozornil, že některé ostatky mohou patřit vojákům jiných zemí, které rovněž řadu svých občanů pohřešují. Jde mimo jiné o Austrálii, Belgii, Francii nebo Filipíny.

V korejské válce v letech 1950-53 padlo 36 000 Američanů a 7700 dalších je pohřešováno. Americké úřady se domnívají, že ostatky 5300 vojáků USA se stále nacházejí na severokorejském území.

Video: V Jižní Koreji se konala ceremonie za padlé americké vojáky

V Jižní Koreji se konala ceremonie za americké vojáky padlé během korejské války. | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy