Sonda, která může objasnit vznik života na Zemi, je u cíle

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 6. 8. 2014 13:07
Rosetta po deseti letech dorazila na oběžnou dráhu komety Čurjumov-Gerasimenko, 550 milionů kilometrů od Země. V listopadu by se měl na povrch komety snést modul Philae. Zapíše se tím do historie.
Na signál, že vše dopadlo podle plánu, čekala ESA 22 minut. | Video:

Darmstadt - Evropská sonda Rosetta po deseti letech dosáhla svého cíle.

Ve středu dopoledne SELČ se na vzdálenost pouhých 100 kilometrů přiblížila ke kometě Čurjumov-Gerasimenko, označované rovněž jako 67P.

Umělecké ztvárnění komety Čurjumov-Gerasimenko se sondou Rosetta.
Umělecké ztvárnění komety Čurjumov-Gerasimenko se sondou Rosetta. | Foto: Reuters

Aby se Rosetta na orbitu dostala, musela na 6,5 minuty zažehnout své manévrovací trysky a provést složitý manévr, na nějž měla jediný pokus.

Na potvrzení toho, že se vše povedlo, čekal plný sál řídícího střediska bez dechu předlouhých 22 minut.

"Jsme na kometě," oznámil konečně Sylvain Lodiot z Evropské vesmírné agentury a sál mohl propuknout v jásot. Rosetta a s ní i celé lidstvo to dokázalo; může doufat, že mise odpoví na jednu z největších otázek současné vědy - jak vznikl život na Zemi.

Snímek komety pořízeny sondou Rosetta.
Snímek komety pořízeny sondou Rosetta. | Foto: Reuters

"Je to fantastické. Po deseti letech, pěti měsících a čtyřech dnech cestování, deseti obkrouženích slunce a zdolání 6,4 miliardy kilometrů můžeme s potěšeními konečně říci - jsme tady," konstatoval generální ředitel Evropské kosmické agentury Jean-Jacques Dordai.

Svoji cestu k objektu, jenž je momentálně zhruba 550 milionů kilometrů od Země, zahájila Rosetta v březnu 2004 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.

Tím, že se sonda dostala na oběžnou dráhu, ale ambice Evropské vesmírné agentury (ESA) nekončí.

V listopadu by měl na povrchu komety přistát modul Philae, jenž bude povrch oběžnice zkoumat.

Pokusí se o to jako vůbec první zařízení vyrobené člověkem. A bude-li mít lidstvo štěstí, může Rosetta a její modul Philae vysvětlit vznik života na Zemi.

Jednou z možností, jak mohla být nastartována evoluce, je totiž teorie takzvané panspermie, podle níž zárodek života přiletěl z hlubokého vesmíru na jiném vesmírném tělese, možná kometě.

Mise Rosetty vyšla na 1,3 miliardy eur (přibližně 36,2 miliardy korun).

 

Právě se děje

před 22 minutami

Polovina kontrolovaných e-shopů v prvním čtvrtletí porušila zákon, zjistila inspekce

Polovina internetových obchodů, které kontrolovala v letošním prvním čtvrtletí Česká obchodní inspekce (ČOI), porušila předpisy. Nejčastěji se zjištěná pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele a inspekce za ně uložila pokuty za téměř 1,5 milionu korun. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla ČOI, která ve sledovaném období, poznamenaném epidemií nemoci covid-19, provedla meziročně šestkrát více kontrol e-shopů. Vzhledem k uzavření mnohých kamenných prodejen kvůli protikoronavirovým opatřením se totiž prodej přes internet výrazně zvýšil.

"Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Podle něj e-shopy často neinformují zákazníky o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo o jejich právech týkajících se reklamace zboží. Dopouští se i nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o výrobku, dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

Další zprávy