Sonda, která může objasnit vznik života na Zemi, je u cíle

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 6. 8. 2014 13:07
Rosetta po deseti letech dorazila na oběžnou dráhu komety Čurjumov-Gerasimenko, 550 milionů kilometrů od Země. V listopadu by se měl na povrch komety snést modul Philae. Zapíše se tím do historie.
Na signál, že vše dopadlo podle plánu, čekala ESA 22 minut. | Video:

Darmstadt - Evropská sonda Rosetta po deseti letech dosáhla svého cíle.

Ve středu dopoledne SELČ se na vzdálenost pouhých 100 kilometrů přiblížila ke kometě Čurjumov-Gerasimenko, označované rovněž jako 67P.

Umělecké ztvárnění komety Čurjumov-Gerasimenko se sondou Rosetta.
Umělecké ztvárnění komety Čurjumov-Gerasimenko se sondou Rosetta. | Foto: Reuters

Aby se Rosetta na orbitu dostala, musela na 6,5 minuty zažehnout své manévrovací trysky a provést složitý manévr, na nějž měla jediný pokus.

Na potvrzení toho, že se vše povedlo, čekal plný sál řídícího střediska bez dechu předlouhých 22 minut.

"Jsme na kometě," oznámil konečně Sylvain Lodiot z Evropské vesmírné agentury a sál mohl propuknout v jásot. Rosetta a s ní i celé lidstvo to dokázalo; může doufat, že mise odpoví na jednu z největších otázek současné vědy - jak vznikl život na Zemi.

Snímek komety pořízeny sondou Rosetta.
Snímek komety pořízeny sondou Rosetta. | Foto: Reuters

"Je to fantastické. Po deseti letech, pěti měsících a čtyřech dnech cestování, deseti obkrouženích slunce a zdolání 6,4 miliardy kilometrů můžeme s potěšeními konečně říci - jsme tady," konstatoval generální ředitel Evropské kosmické agentury Jean-Jacques Dordai.

Svoji cestu k objektu, jenž je momentálně zhruba 550 milionů kilometrů od Země, zahájila Rosetta v březnu 2004 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.

Tím, že se sonda dostala na oběžnou dráhu, ale ambice Evropské vesmírné agentury (ESA) nekončí.

V listopadu by měl na povrchu komety přistát modul Philae, jenž bude povrch oběžnice zkoumat.

Pokusí se o to jako vůbec první zařízení vyrobené člověkem. A bude-li mít lidstvo štěstí, může Rosetta a její modul Philae vysvětlit vznik života na Zemi.

Jednou z možností, jak mohla být nastartována evoluce, je totiž teorie takzvané panspermie, podle níž zárodek života přiletěl z hlubokého vesmíru na jiném vesmírném tělese, možná kometě.

Mise Rosetty vyšla na 1,3 miliardy eur (přibližně 36,2 miliardy korun).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Po střelbě v nákupním centru v USA zůstali dva mrtví a čtyři zranění

Nejméně dva mrtvé a čtyři zraněné, včetně jednoho policisty, si vyžádala střelba v nákupním středisku v Boise, hlavním městě amerického státu Idaho, uvedla agentura AP s odvoláním na místní policii. Podezřelého ze střelby policie po přestřelce zadržela a později upřesnila, že je v kritickém stavu. Podle listu The New York Times si střelba vyžádala dva mrtvé a pět raněných, přičemž zraněný policista byl po ošetření již propuštěn z nemocnice. Podrobnosti o stavu dalších tří raněných nebyly zveřejněny.

"V tuto chvíli předpokládáme, že se jednalo pouze o jediného střelce a že tento incident již nepředstavuje žádné nebezpečí pro širokou veřejnost," uvedla policie podle agentury DPA. O střelcových motivech nedokázal policejní náčelník zatím nic uvést.

Úřady na tiskové konferenci uvedly, že policisté se s podezřelým dostali do přestřelky. Většina nákupního střediska byla vyklizena, ale policisté stále pátrají po případných dalších obětech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy