Přišel čas povolit genetické modifikace embryí, vyzývá sdružení expertů, etiků a politiků

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 9. 2015 20:07
Skupina Hinxton, sdružující vědce, etiky a politiky ze čtrnácti zemí světa, kteří se zabývají se výzkumem kmenových buněk, přišla s výzvou k povolení modifikací genofondu lidských embryí. Genetici toho už prý o DNA vědí dost a současná omezení údajně brzdí vědecký vývoj.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Nastal čas prolomit další tabu. Měli bychom povolit genetické úpravy lidských embryí. S takovou výzvou se na zákonodárce napříč státy obrátila skupina Hinxton, sdružující vědce, etiky a politiky ze čtrnácti zemí světa, kteří se zabývají genetikou a výzkumem kmenových buněk.

Skupina Hinxton

Skupina Hinxton sdružuje vědce, etiky a politiky z celého světa, kteří zabývají evoluční a buněčnou biologií. Iniciativa byla pojmenována po britské vesnici, kde byla ustanovena s cílem "zkoumat etické a politické výzvy spojené s omezeními, týkajícími se výzkumu kmenových buněk a embryí".     

K povolení modifikace DNA lidských zárodků skupina vyzývá proto, že už je prý současná věda na takové úrovni, že dokáže "napravit" defekty genofondu, tedy dědičné vývojové poruchy. Jako další důvod uvádí, že současná omezení údajně brání dalším vědeckým objevům.

Pomineme-li náboženské hledisko, je hlavním argumentem odpůrců zásahu do genetického kódu - tedy programovacího jazyka všech nám známých živých organismů - fakt, že mu vědci stále rozumí jen z velmi malé části, a nemohou tedy s jistotou říci, co svými zásahy ve stylu "pokus a omyl" způsobí.

Jako příklad lze uvést nezdary při snaze o klonování zvířat.

Víme, co děláme, tvrdí genetici, kritici jim nevěří

Skupina Hinxton ale tvrdí, že se situace změnila a genetici už dobře vědí, co dělají a co by chtěli dělat, pokud jim to zákonodárci dovolí.

Za naprosto bezpečnou považuje skupina mimo jiné metodu známou jako "genetické stříhání", tedy postup, který si lze zjednodušeně představit tak, že se vadná (poškozená) část kódu jednoduše vyjme a šroubovice DNA se pak opět spojí.

Touto metodou by mělo být podle odborníků jednou možné zabránit například rození dětí s cystickou fibrózou nebo s predispozicemi k rozvoji rakovinného bujení. Plození geneticky upravených potomků ale skupina Hinxton nežádá.

Ráda by však legalizovala  pokusy na embryích, které se následně "znehodnotí". V budoucnu ale odborníci počítají i s tím, že by zasahovali i do genetické informace embryí, jež nechají vyvinout v plod a člověka.

Pozor na designové děti

Zde vzniká otázka, kam až lidé chtějí zajít a zda nebudou rodiče - až toho bude věda schopna - žádat i fyzické a duševní "vylepšení" svých budoucích dětí.

Před dětmi "na míru" varovala například organizace Human Genetics Alert. "Jakmile překročíme etickou stránku věci, bude už velmi těžké zabránit výrobě ´designových dětí´," řekl už na jaře BBC jeden z jejích aktivistů David King.

Skupina Hinxton je ale dle svého oficiálního prohlášení přesto přesvědčena, že "mohou existovat morálně přijatelná využití těchto technologií v lidské reprodukci, i když je na toto téma potřeba další diskuse a celospolečenská debata".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy