Fin zkoumal DNA ze stoleté šály a odhalil Jacka Rozparovače

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 7. 9. 2015 18:45
Jistí si ale nebudeme moci být nikdy, přiznal na kongresu v Praze vědec Jari Louhelainen.
Finský genetik žijící v Anglii Jari Louhelainen přednášel 7. září v Praze v rámci evropské konference forenzních věd EAFS 2015 (European Academy of Forensic Science).
Finský genetik žijící v Anglii Jari Louhelainen přednášel 7. září v Praze v rámci evropské konference forenzních věd EAFS 2015 (European Academy of Forensic Science). | Foto: ČTK

PrahaFinský vědec Jari Louhelainen pravděpodobně rozluštil jednu z největších britských záhad – odhalil totožnost Jacka Rozparovače, který před více než 120 lety brutálně zabil pět prostitutek. Podle testů DNA tehdy v Londýně vraždil polský přistěhovalec Aaron Kosminski.

Někteří Britové ale z objevu tak nadšení nebyli. „Byli zklamaní, že nebyl z královského rodu. Přišlo jim to nudné, protože Kosminski byl podezřelým už od začátku,“ podotkl Louhelainen, který působí na univerzitě v Liverpoolu a do Prahy přijel přednášet na mezinárodní kongres forenzních věd.

Vědec sám o legendárním případu mnoho nevěděl, dokud ho nekontaktoval amatérský detektiv Russell Edwards. „Neznal jsem jména obětí ani hlavních podezřelých,“ přiznal Louhelainen. Bestiální vraždy z předminulého století ho začaly zajímat ve chvíli, kdy mu Edwards přinesl hedvábný šál, který se našel u čtvrté z obětí, Catherine Eddowesové.

Edwards si po dlouhých letech, kdy se případu věnoval, byl jistý, že vraždil duševně chorý Kosminski. Potřeboval to ale dokázat. Na látce se našly stopy krve a spermatu. Edwards pak musel najít ženské potomky oběti i podezřelého, jejichž DNA by Louhelainen mohl se vzorky porovnat.

V případě praprapravnučky prostitutky měl tým štěstí. Objevila se totiž v televizní show, ve které účastníci hledali své předky. „Navíc to je policistka, takže s námi ráda spolupracovala,“ dodal Louhelainen. Nakonec našli i ženu, která je příbuznou Kosminského. Slíbili ale, že její identitu nikdy neprozradí. Vzorky obou žen se shodovaly se stopami nalezenými na šátku.

Šál údajně odnesl z místa činu jeden z policistů. „Řekl si, že je to velmi drahý šátek, který by ho stál jeden jeho měsíční plat. Tak ho vzal domů ženě. Ale ona ho odmítla nosit, tak šátek uložili,“ řekl vědec. Russell šátek koupil v roce 2007.

Edwards i Louhelainen mají za to, že šátek Eddowesové přinesl sám vrah, protože ona by si ho nikdy nemohla dovolit. A v případě, že by jí ho dal někdo jiný už dříve, nenechala by si ho a co nejrychleji by ho zpeněžila.

Otázky vzbuzuje fakt, že rodina policisty šátek za celá dlouhá léta nevyprala a tělní tekutiny tak na něm zůstaly zachovány. Louhelainen ale podotýká, že to zas tak zvláštní není, protože modř, kterou bylo hedvábí obarvené, je rozpustná ve vodě. Praní by tedy látku znehodnotilo.

Teorie o tom, kdo v roce 1888 podřízl a zohavil pět prostitutek, jsou v Británii výnosným byznysem. Rok co rok vycházejí nové a nové knihy. Legendy jsou také lákadlem pro turisty. Těmto lidem by definitivní identifikace Jacka Rozparovače zkazila živnost. „Řada lidí ze mě nebyla nadšená. Navíc pro ně bylo bolestivé i to, že nejsem Brit,“ řekl k tomu Louhelainen.

On sám říká, že si je totožností vraha jistý tak, jak jen je to za daných okolností možné. Na sto procent to ale nebude možné říci nikdy. „Nikdy to není stoprocentní. Ani když je DNA čerstvá,“ přiznává Louhelainen. Cesty k novým teoriím se tedy tak docela neuzavřely.

Pro finského vědce je pátrání po totožnosti Jacka Rozparovače asi nejzajímavější profesní zkušeností. Nadšený je ale i z případu ztraceného britského námořníka, na kterém právě pracuje. „Ztratil se v 70. letech v Jižní Americe. Identifikován byl podle kostry a pak byl rychle spálen, což je trochu podezřelé,“ popsal vědec s tím, že analyzoval popel z kostí.

„Našli jsme pozůstatky kostních šroubů. Ale on nikdy takovou operaci nepodstoupil. Na nohou měl navíc boty špatné velikosti. Nic nesedí. Špatná velikost bot, žádná hlava a kapitán okamžitě řekne, že to je on. Je to hodně zajímavý případ,“ dodává s tím, že rodina námořníka ale odmítá jakoukoli publicitu.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy