Syn Alžběty II. ve víru sexuální aféry. Řekněte pravdu o Epsteinovi, žádá údajná oběť

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
20. 8. 2019 19:39
Skandál amerického miliardáře Jeffreyho Epsteina, který spáchal sebevraždu, se o víkendu převalil přes oceán do Spojeného království. V sobotu britský bulvární list Mail on Sunday zveřejnil video z roku 2010, na kterém se v Epsteinově rezidenci v New Yorku objevil i princ Andrew, devětapadesátiletý syn britské královny Alžběty. V té době už byl Epstein odsouzen za to, že nutil nezletilou dívku k prostituci. Královská rodina okamžitě reagovala prohlášením, že Andrew, vévoda z Yorku, neměl nic společného se zneužíváním nezletilých dívek. Právníci údajných obětí ale šlechtice vyzvali, aby podal svědectví a řekl všechno, co ví.
Princ Andrew a miliardář Jeffrey Epstein
Princ Andrew a miliardář Jeffrey Epstein | Foto: ČTK/Reuters

Epstein se oběsil ve své cele 10. srpna. Někdejší přítel současného amerického prezidenta Donalda Trumpa i bývalého šéfa Bílého domu Billa Clintona ve vazbě čekal na soud kvůli sexuálnímu zneužívání nezletilých dívek. Vyšetřování stále pokračuje a princ Andrew by mohl být v případu novým svědkem. 

Už před několika lety byl ale sám terčem britských médií kvůli podezření, že měl pohlavní styk s nezletilou Američankou. Žena jménem Virginia Giuffreová tvrdila, že jako nezletilá byla ve službách miliardáře Epsteina v letech 1999 až 2002 nucena k sexu s vévodou z Yorku.

Andrew to odmítal a soud nakonec před čtyřmi lety rozhodl, že její obvinění jsou neprokazatelná. Giuffreová ho ale skrze svého právníka vyzývá, aby nyní v Epsteinově případu podal svědectví. 

Syn Alžběty II. se na devět let starých snímcích objevil ve vchodu Epsteinova domu v New Yorku, jak mává ženě, která vychází z jeho dveří. Podle britského listu byly snímky pořízeny ani ne hodinu poté, co Epstein opustil dům v doprovodu mladé blondýnky.

Jeffrey Epstein patřil mezi americkou smetánku - a nejen to. Ve svých sídlech měl hostit své slavné a vlivné přátele a pronajímat jim masáže a sexuální služby nezletilých dívek. Od roku 2005 ho kvůli tomu tajně vyšetřovala i FBI. O tři roky později byl v rámci tajné dohody s obžalobou odsouzen za sexuální zneužívání na 18 měsíců. Většinu času ale mohl strávit mimo věznici. Měl pracovní povolení a každý den ho řidič vozil do jeho kanceláře.

FBI vyšetřuje Epsteinovy přátele

Loni vyšetřovatelé případ znovu otevřeli a před měsícem ho zatkli po přistání na jeho soukromém letišti. Nový proces měl začít příští rok. 

Po Epsteinově smrti se teď vyšetřovatelé zaměřili na jeho blízké přátele a spolupracovníky. Naposledy britský deník Guardian přinesl zprávu o tom, že pozornost FBI připoutal francouzský hledač modelingových talentů Jean-Luc Brunel, dlouho obviňovaný z toho, že kromě modelek Epsteinovi hledal dívky na jeho orgie. Nyní ho vyšetřovatelé podezírají, že se sám podílel na jejich zneužívání.

Americký list The Washington Post zase o víkendu napsal, že k hlavním podezřelým patří také Ghislaine Maxwellová, pařížská rodačka s oxfordským diplomem a s kontakty na celebrity a miliardáře.

Ta měla v systému sexuálního zneužívání dívek a poskytování jejich služeb dál Epsteinovým vlivným přátelům fungovat jako dohazovačka a Epsteinova patronka. Je podezřelá, že vybudovala síť obchodu s mladými dívkami, které mimo jiné dodávala přímo i Epsteinovi. Sedmapadesátiletá žena zatím z ničeho obviněna nebyla. Žije mimo USA, údajně  v Londýně, kde ale nemá stálou adresu a policie se ji zatím marně snaží kontaktovat.

Přátelství s Epsteinem byla chyba

Její jméno zmínila už Virginie Giuffreová, která tvrdila, že právě Maxwellová ji naverbovala v roce 2000 v letovisku Donalda Trumpa Mar-a-Lago na Floridě, kde ji údajně přinutila k sexu s několika vlivnými muži včetně britského prince Andrewa.

V tomto světle chce Virginie Giuffreová po princi, aby promluvil, protože podle ní ví pravdu o tom, jak Epstein zneužíval nezletilé. Přitom by ale nejspíš musel říct, co v sídle odsouzeného pedofila dělal. Andrew byl dříve spatřen i v Epsteinově sídle na Floridě. Podle BBC se vévoda z Yorku nechal později slyšet, že jeho přátelství s Jeffreym Epsteinem byla chyba.

Buckinghamský palác v oficiálním prohlášení po zveřejnění snímků britským tiskem prohlásil, že princ Andrew považuje poslední zprávy o údajných Epsteinových trestných činech za děsivé a že "odsuzuje jakékoli zneužívání lidské bytosti". "Naznačování, že by mohl tolerovat takové jednání, podílet se na něm nebo jej podporovat, je odporné," dodala královská rodina.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy