Syn Alžběty II. ve víru sexuální aféry. Řekněte pravdu o Epsteinovi, žádá údajná oběť

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
20. 8. 2019 19:39
Skandál amerického miliardáře Jeffreyho Epsteina, který spáchal sebevraždu, se o víkendu převalil přes oceán do Spojeného království. V sobotu britský bulvární list Mail on Sunday zveřejnil video z roku 2010, na kterém se v Epsteinově rezidenci v New Yorku objevil i princ Andrew, devětapadesátiletý syn britské královny Alžběty. V té době už byl Epstein odsouzen za to, že nutil nezletilou dívku k prostituci. Královská rodina okamžitě reagovala prohlášením, že Andrew, vévoda z Yorku, neměl nic společného se zneužíváním nezletilých dívek. Právníci údajných obětí ale šlechtice vyzvali, aby podal svědectví a řekl všechno, co ví.
Princ Andrew a miliardář Jeffrey Epstein
Princ Andrew a miliardář Jeffrey Epstein | Foto: ČTK/Reuters

Epstein se oběsil ve své cele 10. srpna. Někdejší přítel současného amerického prezidenta Donalda Trumpa i bývalého šéfa Bílého domu Billa Clintona ve vazbě čekal na soud kvůli sexuálnímu zneužívání nezletilých dívek. Vyšetřování stále pokračuje a princ Andrew by mohl být v případu novým svědkem. 

Už před několika lety byl ale sám terčem britských médií kvůli podezření, že měl pohlavní styk s nezletilou Američankou. Žena jménem Virginia Giuffreová tvrdila, že jako nezletilá byla ve službách miliardáře Epsteina v letech 1999 až 2002 nucena k sexu s vévodou z Yorku.

Andrew to odmítal a soud nakonec před čtyřmi lety rozhodl, že její obvinění jsou neprokazatelná. Giuffreová ho ale skrze svého právníka vyzývá, aby nyní v Epsteinově případu podal svědectví. 

Syn Alžběty II. se na devět let starých snímcích objevil ve vchodu Epsteinova domu v New Yorku, jak mává ženě, která vychází z jeho dveří. Podle britského listu byly snímky pořízeny ani ne hodinu poté, co Epstein opustil dům v doprovodu mladé blondýnky.

Jeffrey Epstein patřil mezi americkou smetánku - a nejen to. Ve svých sídlech měl hostit své slavné a vlivné přátele a pronajímat jim masáže a sexuální služby nezletilých dívek. Od roku 2005 ho kvůli tomu tajně vyšetřovala i FBI. O tři roky později byl v rámci tajné dohody s obžalobou odsouzen za sexuální zneužívání na 18 měsíců. Většinu času ale mohl strávit mimo věznici. Měl pracovní povolení a každý den ho řidič vozil do jeho kanceláře.

FBI vyšetřuje Epsteinovy přátele

Loni vyšetřovatelé případ znovu otevřeli a před měsícem ho zatkli po přistání na jeho soukromém letišti. Nový proces měl začít příští rok. 

Po Epsteinově smrti se teď vyšetřovatelé zaměřili na jeho blízké přátele a spolupracovníky. Naposledy britský deník Guardian přinesl zprávu o tom, že pozornost FBI připoutal francouzský hledač modelingových talentů Jean-Luc Brunel, dlouho obviňovaný z toho, že kromě modelek Epsteinovi hledal dívky na jeho orgie. Nyní ho vyšetřovatelé podezírají, že se sám podílel na jejich zneužívání.

Americký list The Washington Post zase o víkendu napsal, že k hlavním podezřelým patří také Ghislaine Maxwellová, pařížská rodačka s oxfordským diplomem a s kontakty na celebrity a miliardáře.

Ta měla v systému sexuálního zneužívání dívek a poskytování jejich služeb dál Epsteinovým vlivným přátelům fungovat jako dohazovačka a Epsteinova patronka. Je podezřelá, že vybudovala síť obchodu s mladými dívkami, které mimo jiné dodávala přímo i Epsteinovi. Sedmapadesátiletá žena zatím z ničeho obviněna nebyla. Žije mimo USA, údajně  v Londýně, kde ale nemá stálou adresu a policie se ji zatím marně snaží kontaktovat.

Přátelství s Epsteinem byla chyba

Její jméno zmínila už Virginie Giuffreová, která tvrdila, že právě Maxwellová ji naverbovala v roce 2000 v letovisku Donalda Trumpa Mar-a-Lago na Floridě, kde ji údajně přinutila k sexu s několika vlivnými muži včetně britského prince Andrewa.

V tomto světle chce Virginie Giuffreová po princi, aby promluvil, protože podle ní ví pravdu o tom, jak Epstein zneužíval nezletilé. Přitom by ale nejspíš musel říct, co v sídle odsouzeného pedofila dělal. Andrew byl dříve spatřen i v Epsteinově sídle na Floridě. Podle BBC se vévoda z Yorku nechal později slyšet, že jeho přátelství s Jeffreym Epsteinem byla chyba.

Buckinghamský palác v oficiálním prohlášení po zveřejnění snímků britským tiskem prohlásil, že princ Andrew považuje poslední zprávy o údajných Epsteinových trestných činech za děsivé a že "odsuzuje jakékoli zneužívání lidské bytosti". "Naznačování, že by mohl tolerovat takové jednání, podílet se na něm nebo jej podporovat, je odporné," dodala královská rodina.

 

Právě se děje

Další zprávy