Nepomohl ani přísný režim. Podnikatel Epstein se zabil v "newyorském Guantánamu"

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
12. 8. 2019 16:29
Před necelými třemi týdny našli amerického miliardáře Jeffreyho Epsteina v jeho cele téměř v bezvědomí. Měl zranění na krku, a tak ho dozorci podezírali, že se pokusil zabít. Šestašedesátiletý finančník byl od té doby pod přísným dohledem. O víkendu však spáchal sebevraždu. Život si vzal v jedné z nejstřeženějších věznic Spojených států, o které se někdy hovoří jako o "newyorském Guantánamu". Média v USA i odborníci se proto diví, jak vůbec mohl Epstein sebevraždu provést.
Jeffrey Epstein u soudu v roce 2008 (uprostřed).
Jeffrey Epstein u soudu v roce 2008 (uprostřed). | Foto: ČTK

Epstein čelil obvinění ze sexuálního zneužívání nezletilých dívek a ve vězení na newyorském Manhattanu čekal na nový soudní proces, který s ním měl začít příští rok. V případě odsouzení mu hrozilo až 45 let za mřížemi. Podle amerických médií, která se odkazují na policejní zdroje, se oběsil.

Budova nápravného zařízení, ve kterém si Epstein odpykával trest.
Budova nápravného zařízení, ve kterém si Epstein odpykával trest. | Foto: Reuters

Americký byznysmen byl přitom nejprve zadržován ve speciálním režimu kvůli obavám, že si chce vzít život. Postup obnáší mimo jiné to, že vězeň nosí svěrací kazajku. Dozorci si zkrátka musí být jistí, že si chovanec nemůže nijak ublížit, popsala americká stanice CNN.

Epstein byl ale pod čtyřiadvacetihodinovým zvláštním režimem jen necelý týden. Pak vedení vyhodnotilo, že u něj už nepozoruje sebevražedné sklony. 

Na konci minulého měsíce byl proto přemístěn do jiné speciální jednotky, informovala televize CNN s odkazem na zdroj obeznámený s případem. Dozorci museli kontrolovat jeho celu každou půl hodinu.

Podle amerického deníku The New York Times ale personál zřejmě porušil pravidla. Dvojice, která měla na Epsteina v době sebevraždy dohlížet, ho nesledovala pravidelně každých třicet minut.

Finančník byl navíc v cele sám. Americké ministerstvo obrany přitom dostalo od vedení nápravného zařízení ujištění, že s ním bude bydlet spoluvězeň. Ten by jednak zalarmoval hlídku, pokud by se druhý trestanec chtěl pokusit o sebevraždu, a navíc by díky společnému soužití vězni spíše nepropadli depresi.

V souvislosti s tím se v Americe vyrojila řada teorií o Epsteinově smrti. Některé z nich vylučují sebevraždu.

"Není žádná možnost, jak by se ten muž mohl sám zabít. Je to nereálné. Vzdálenost mezi podlahou a stropem je asi 2,4 až 2,7 metru. Neexistuje žádný způsob, jak se za něco zavěsit. Máte sice prostěradlo, to je ale jako z papíru, není dostatečně silné. On (Epstein - pozn. red.) vážil devadesát kilogramů - to by se nikdy nemohlo povést," řekl například pro deník New York Post pod podmínkou anonymity bývalý chovanec newyorské věznice, který v minulosti ve stejné jednotce strávil čtyři měsíce.

Kamarád Trumpa i britského prince

Epstein se ve vazbě nacházel od 6. července. Čelil obviněním z nelegálního obchodu se sexem a kriminálního spiknutí. Podle prokurátorů v letech 2002 až 2005 ve svých rezidencích v New Yorku a na Floridě platil za sexuální služby desítkám nezletilých dívek, z nichž některým bylo údajně jen 14 let. Epstein veškerá obvinění odmítal. 

Magnát byl už v roce 2008 v rámci dohody s obžalobou odsouzen za sexuální zneužívání na 18 měsíců. Z trestu si odseděl 13 měsíců s tím, že mohl ve dne pracovat ve své kanceláři a za mřížemi jen přespávat.

Funkci floridského generálního prokurátora tehdy zastával Alexander Acosta, který pak ve vládě prezidenta Donalda Trumpa působil jako ministr práce. To vyvolalo ve Spojených státech vlnu kritiky, a Acosta proto v červenci rezignoval.

Epsteinův případ média pečlivě sledovala i proto, že patřil ke známým podnikatelům a měl blízký vztah nejen s Trumpem, ale i bývalým prezidentem Billem Clintonem nebo synem britské královny Alžběty II. princem Andrewem, se kterým měl zažívat bujaré večírky. Podle britského bulvárního listu Mirror si Epstein dokonce pečlivě vedl deník, ve kterém detailně popisoval blízká přátelství s úspěšnými podnikateli a politiky.

Trump o Epsteinovi v minulosti prohlásil, že je to "báječný chlapík", se kterým je "spousta zábavy". Zesnulý miliardář také nejméně dvakrát navštívil amerického prezidenta v letech 1997 a 2000 v jeho sídle Mar-A-Lago na Floridě.

Trump se nicméně od Epsteina v červenci distancoval.

"Nechal jsem se podvést"

Epstein měl svého času dobré vztahy i s majitelem módní značky Victoria's Secret Lesliem Wexnerem, kterému v 90. letech pomáhal řídit finance. Minulý týden se Wexner nechal slyšet, že zesnulý podnikatel zpronevěřil část jeho majetku. "Cítím se trapně, že jsem se stejně jako mnozí další nechal Epsteinem podvést," uvedl vlastník úspěšné značky spodního prádla.  

Exprezident USA Bill Clinton zase kdysi obdivoval Epsteinův intelekt a jeho charitativní činnost. Vyvrátil ale zprávy, že by s Epsteinem trávil čas na palubě jeho letadla a na soukromém ostrově. S rodákem z Brooklynu se prý nikdy nepřátelil, vždy spolu řešili jen záležitosti ohledně charity.

Epstein spravoval od roku 2002 nadaci Jeffrey Epstein VI Foundation, která financovala vědecké projekty na řadě významných univerzit včetně amerického Harvardu.

V roce 1982 založil firmu J. Epstein & Co zaměřenou na finanční poradenství. Společnost později přejmenoval na Financial Trust Co a její sídlo kvůli daňovému zvýhodnění přesunul na Panenské ostrovy. S rostoucím úspěchem začal v 90. letech investovat do nemovitostí.

Video: Zneužíval Michael Jackson děti? Dobře věděl, co dělá, byl to divný chlap, říká Štrobl

Nemám důvod jeho obětem nevěřit, takhle nějak mluví lidé, kteří po letech dospějí k tomu, že byli sexuálně zneužíváni, míní psycholog Daniel Štrobl. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy