Příběhy za miliony? Konec, rozhodlo ministerstvo

lem, BBC
10. 4. 2007 13:15
Sdílnost osvobozených námořníků vyvolala kritiku
Foto: Reuters

Londýn - Britská vláda zakázala všem příslušníkům ozbrojených sil hovořit s médii výměnou za peníze. Reagovala tak na případ v Íránu zadržovaných vojáků. Uvnitř: VIDEO

Ministr obrany Des Browne čelí protestům ze strany opozičních poslanců, že k tomuto kroku přistoupil příliš pozdě.

Příběhy za miliony

Britské úřady totiž v minulých týdnech oznámily, že patnáct britských vojáků, které třináct dní zadržoval Írán kvůli tomu, že podle něj vstoupili do jeho výsostných vod, bude moci své příběhy prodat.

Dva ze zadržovaných vojáků, kteří tak již učinili, by podle médií mohli získat až čtvrt milionu liber (10,2 milionu korun).

Jediná žena mezi zadržovanými Faye Turneyová prodala svůj příběh televizní stanici ITV a deníku Sun, její kolega Arthur Batchelor zase deníku Daily Mirror.

Po kritice přišel zákaz

Ministr obrany Des Browne v pondělí vydal prohlášení, v němž uvedl, že námořnictvo čelilo kvůli rozhodnutí kritice, a proto přistoupilo k zákazu.

Teprve dvacetiletý Arthur Batchelor svůj příběh prodal deníku Daily Mirror.
Teprve dvacetiletý Arthur Batchelor svůj příběh prodal deníku Daily Mirror. | Foto: Reuters

Stínový ministr obrany za Konzervativní stranu Liam Fox předtím uvedl, že posádka byla po návratu "vystavena dražbě" a vláda situaci nezvládla.

Sympatie veřejnosti vůči vojákům podle jeho slov klesly právě kvůli necitlivému přístupu ministerstva.

Ministr Browne s kritikou víceméně souhlasí. Ministerstvo dostalo lekci a zákaz byl nutný, připustil.

Na stranu konzervativců se přidali i liberální demokraté. Jejich mluvčí Nick Harvey řekl, že zákaz přišel příliš pozdě a na vině je ministerstvo.

Rozhodnutí zveřejnit příběhy ze zajetí minulý týden kritizovala řada politiků, vojáků i příbuzných těch, kteří v Iráku zemřeli.

Zadrženi, ale kde?

Skupina 15 britských námořníků byla zadržena v širokém vodním toku Šatt al-Arab, který ústí do Perského zálivu a tvoří přirozenou hranici mezi Irákem a Íránem, poté, co se údajně 23. března dostala do íránských vod.

Íránci poté oznámili, že se britští vojáci k tomu, že se nacházeli v íránských výsostných vodách, přiznali.

Britská vláda však celou dobu tvrdila, že se vojáci nacházeli v iráckých vodách. To potvrdila také irácká vláda. K propuštění vojáků vyzval Írán mimo jiné americký prezident George Bush.

"Britská vláda nemá dostatek odvahy říct svému lidu pravdu," trval na svém íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Vojáky, kteří čelili obvinění ze špionáže, za kterou se v Íránu odsuzuje k trestu smrti, nakonec propustil tesně před Velikonocemi jako "dar" britskému lidu.

 

Právě se děje

Další zprávy