Příběh psa: Z umírajícího bezdomovce horolezcem

Zahraničí Zahraničí
13. 11. 2013 23:23
Rupee umíral na indické skládce. Po osmi měsících se zotavil a došel pod Mount Everest.
Joanne Lefsonová a její pes Rupee v základním táboře pod nejvyšší horou světa.
Joanne Lefsonová a její pes Rupee v základním táboře pod nejvyšší horou světa. | Foto: Aktuálně.cz

Lukla (Nepál) - Rupee před necelým rokem umíral hlady a žízní na skládce v indickém městě Ladak. Nyní se stal oficiálně prvním psím "horolezcem", který došel do základního tábora pod Mount Everestem, píše britský deník Daily Mail.

Hlavní režisérkou a aktérkou tohoto příběhu je Joanne Lefsonová, která se proslavila již se svým předchozím psem Oscarem. Procestovala s ním stovky známých koutů světa.

Oba si získali popularitu, vystupovali v médiích. Oscara však letos v lednu přejel nákladní vůz a ona musela hledat náhradníka.

Joanne Lefsonová se psem Oscarem v pořadu Good morning, America, listopad 2012:

Ujala se zbědovaného psa z indické skládky, kterého pojmenovala Rupee (tedy rupie, indická měna). Vyléčila ho poctivými dávkami rýže a vařených vajíček. Dostal se do tak dobré kondice, že mohl místo Oscara odcestovat na vysokohorskou túru pod Mount Everest.

Jeho výhodou bezesporu bylo, že pochází z indických hor, takže ho nezaskočila vysoká nadmořská výška.

Poponášen, i tak slavný

Pro všechny případy Joanne doprovázel průvodce a nosič. Kromě bagáže občas poponášeli ve speciální nůši i Rupeeho, když byl unaven.

Nakonec všichni po deseti dnech zdárně doputovali až do cíle, tedy do základního tábora pod nejvyšší horou světa, jenž se nachází ve výšce 5350 m.n.m. Oficiálně má jít o první psisko, které se sem dostalo.

"Potkávali jsme spoustu turistů a všichni se divili, že Rupee míří do základního tábora. Litovali, že si také nevzali svého psa s sebou," cituje Daily Mail "paničku" Joanne.

Hlavním smyslem celé akce, kterou natáčel filmař z Bombaje, však nebylo zdolat vrchol, nýbrž popularizovat adopci opuštěných psů.

"Rupee je pěkným příkladem toho, čeho se může dosáhnout, když je psovi bez domova dána druhá šance," dodává Lefsonová.

 

Právě se děje

Další zprávy