Při zkoumámí globálního oteplování jde o život

Gelu Sulugiuc (Reuters)
11. 6. 2007 14:10
Reportáž o návštěvě výzkumné stanice v Grónsku
Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o sedm metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní státy, jako jsou Maledivy
Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o sedm metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní státy, jako jsou Maledivy | Foto: REUTERS/Bob Strong

Swiss Camp, grónský ledový příkrov - Když expert na ledovce Konrad Steffen nasedal v Grónsku na sněžný skútr, aby se zajel podívat na jednu meteorologickou stanici, předem nás varoval před nebezpečnými trhlinami.

Načež do jedné sám šlápl a zabořil se levou nohou až po koleno do ledu

"Čekal jsem, že tam bude - podle tamté praskliny v ledu," prohlásil glaciolog z Coloradské univerzity v Boulderu a zazubil se. "Chtěl jsem si jen svou teorii otestovat."

Když jsme s kolegou z agentury Reuters, fotografem Bobem Strongem, cestovali na grónský ledovec, abychom odtamtud podali zprávu o klimatických změnách, plně jsme si uvědomovali číhající nástrahy, ale nečekali jsme, že se na vlastní kůži přesvědčíme, jak nebezpečné toto místo doopravdy je.

Prohlédněte si fotogalerii z Grónska a video informující o závěrech výzkumu vědců - v tomto článku

Obrátili jsme skútry jiným směrem a přísahali si, že se k trhlině nebudeme přibližovat, zatímco Steffenův přítel, vědec pracující pro NASA Jay Zwally, učinil pravý opak: metodicky šťoural do trhliny hliníkovou tyčí a postupně ji rozšiřoval.

O dva dny dříve se pilot vrtulníku, který nás měl dopravit na místo, propadl podobnou trhlinou o 18 metrů níže a prorazil si lebku. Měl velké štěstí, že přežil.

Oteplování posouvá příkrov

V létě se některé trhliny mění v ledovcové mlýny- obrovské ledové tunely, které usměrňují roztátou vodu pod ledovec, zvlhčují podloží a urychlují skluz ledovcového příkrovu směrem k oceánu.

Zwally chtěl zjistit, jestli i tato trhlina nemůže být ledovcovým mlýnem.

Přivázal se ke skútru a naklonil se nad trhlinu, aby si ji natočil na kameru. "Řekl bych, že je nejméně 15 metrů hluboká a dost široká na to, aby se nás do ní vešlo několik," oznámil. "Wegenere, jste tam dole? Co byste si dal k večeři?"

Někteří lidé se bojí veřejně říct, že proces globálního oteplování běží rychleji, než jak to ukazují modely," říká doktor Konrad Steffen, šéf institutu CIRES pro výzkum životního prostředí z univerzity v coloradském Boulderu, který již mnoho let tráví čas v Grónsku a zkoumá změny klimatu. Jeho výzkumná stanice leží severně od města Ilulissat.
Někteří lidé se bojí veřejně říct, že proces globálního oteplování běží rychleji, než jak to ukazují modely," říká doktor Konrad Steffen, šéf institutu CIRES pro výzkum životního prostředí z univerzity v coloradském Boulderu, který již mnoho let tráví čas v Grónsku a zkoumá změny klimatu. Jeho výzkumná stanice leží severně od města Ilulissat. | Foto: REUTERS/Bob Strong

Mezi těmito polárními vědci často koluje vtip, že radar používaný k měření tloušťky ledu by jednoho dne mohl stanovit přesnou polohu těla Alfreda Wegenera, německého autora teorie kontinentálního driftu, který zahynul při expedici v roce 1930.

Švýcarský tábor

Rodilý Švýcar Steffen zkoumá grónský ledový příkrov už od roku 1990. Spolu s kolegy pomohl dokázat, že v zimě, na jaře a na podzim se zde podstatně zvyšují teploty, přičemž celý příkrov rychleji sklouzává do oceánu.

Každý rok od konce dubna do počátku června Steffen spolu s dalšími vědci a postgraduálními studenty žije a pracuje ve "švýcarském táboře", neustálým větrem bičované skupince stanů na ledovcovém příkrovu.

Teploty zde mohou klesnout až na minus 30°C a téměř ustavičně tu vane kousavý vítr. Bouře vytvářejí jednolitou bílou tmu, v níž se nezkušený návštěvník může ztratit i mezi stany, což je potenciálně osudná chyba.

Navzdory chladu nedokáže ani opalovací krém s ochranným faktorem 50 udržet na uzdě slunce odrážející se od ledu. Toaletu představuje obyčejná díra v ledu, bez jakéhokoliv přístěnku kolem.

Zima, zima a zima

Vědci jsou na tyto těžkosti zvyklí a každý rok se sem těší, protože je žene jakýsi pocit smysluplnosti. Pro novináře však byla práce zde tvrdší, než jsme si dokázali představit.

Zima proniká k tělu přes každý rozepnutý knoflík, přes každou otevřenou chlopeň a nezapnutou přezku. Během několika hodin Bob vybil všechny baterie ve fotoaparátu a já si vždy dvakrát rozmyslel, zda si mám dělat poznámky, protože použití pera znamenalo nutnost svléknout si jednu ze dvou rukavic, které jsem na každé ruce nosil.

Pes pozoruje návštěvníky nedaleko Ilulissatu. Psí spřežení je stále oblíbenou formou dopravy pro Inuity, kterou si oblíbili také přijíždějící turisté.
Pes pozoruje návštěvníky nedaleko Ilulissatu. Psí spřežení je stále oblíbenou formou dopravy pro Inuity, kterou si oblíbili také přijíždějící turisté. | Foto: REUTERS/Bob Strong

Cestou z meteorologické stanice jsme se museli několikrát zastavit, abychom posbírali vypadlé vybavení nebo tlačili skútry, které ztratily trakci na hladkých úsecích ledu a dvakrát se zastavily na trhlinách, skrz něž bylo vidět dolů.

Naštěstí byly trhliny prozatím ucpané, ale zanedlouho roztají, rozevřou se a donutí vědce k dlouhým objížďkám.

Vyčerpáni zimou jsme se nakonec s radostí vyhoupli na palubu vrtulníku a vylétli nad počínající sněhovou bouři, která přinutila naše hostitele setrvat další dva dny ve stanech.

 

Právě se děje

Další zprávy