Při výbuchu náloží v Damašku zemřely desítky lidí. Útok mířil na poutníky

ČTK ČTK
11. 3. 2017 22:21
Libanonská televize Al-Manár informuje o nejméně 40 obětech. Syrská státní tisková agentura SANA útok připsala teroristům. Útoky mířily podle Exilové organizace syrských ochránců lidských práv na šíitské poutníky. Tento teroristický čin odsoudilo irácké ministerstvo zahraničí i humanitární představitel OSN v Sýrii Alí Zatárí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Damašek - V damašské čtvrti Báb Musála v sobotu vybuchly dvě bomby. O život podle libanonské televize Al-Manár přišlo nejméně 40 lidí, většinou iráckých poutníků. Více než 100 osob bylo zraněno. Podle televize spáchali čin dva sebevražední atentátníci. K útoku, který se stal poblíž šíitských svatyň a byl jedním z nejkrvavějších v syrské metropoli za posledních šest let, se dosud nikdo nepřihlásil.

Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) informovala o 44 mrtvých, ale počet obětí podle ní může stoupat. Čtyřicet mrtvých Iráčanů potvrdila irácká televize.

Syrská státní tisková agentura SANA útok připsala "teroristům", což je termín, kterým Damašek označuje své oponenty i islámské radikály. Obdobné útoky proti šíitským cílům v syrské metropoli i jinde v minulosti spáchal takzvaný Islámský stát (IS), který stejně jako další extremistické sunnitské skupiny považuje šíity za odpadlíky od víry.

Útok odsoudilo irácké ministerstvo zahraničí i humanitární představitel OSN v Sýrii Alí Zatárí. Útok na civilisty je podle něj "teroristickým činem, který musí odsoudit a odmítnout každý, kdo má svědomí".

Podle arabské televize Majádín byly při explozích zasaženy autobusy, které vezly šíitské poutníky na hřbitov Báb as-Saghír. Nálože vybuchly u tohoto hřbitova, který je jedním z nejstarších v Damašku a na němž jsou pohřbeni šíitští náboženští představitelé. Hřbitov leží jižně od historické části Damašku a podle stanice Majádín patří oblast v jeho okolí k dobře střeženým.

Na záběrech syrské státní televize bylo vidět krvavé skvrny na ulicích a několik poničených autobusů na parkovišti.

V minulých letech bylo z Damašku hlášeno několik útoků na šíity. K většině z nich se přihlásily skupiny nepřátelské Íránu a libanonskému šíitskému Hizballáhu, což jsou spojenci syrského režimu v nynější občanské válce. Hizballáh ale v sobotu útok odsoudil.

V čele Sýrie stojí představitelé místní šíitské sekty alávitů, k níž patří i klan prezidenta Bašára Asada. Většina Syřanů ale vyznává sunnitskou větev islámu, většina Iráčanů jsou šíité.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy