Karáčí - Při útoku skupiny těžce ozbrojených mužů na mezinárodní letiště v Karáčí zemřelo v neděli večer v přestřelce s letištní ochrankou a přivolanými policisty nejméně osmadvacet lidí včetně všech deseti útočníků.
Útočníci byli podle bezpečnostních sil převlečeni za příslušníky policejní hlídky a vyzbrojeni střelnými zbraněmi, raketomety a výbušninami. Měli na sobě vesty s granáty.
"Byli dobře vycvičeni. Plán jejich útoku byl velmi dobře promyšlený," citovala AP představitele místních úřadů. Chtěli zničit některá letadla, ale podle něj se jim to nepodařilo.
Drama začalo krátce před půlnocí místního času, když skupina deseti mužů oblečená ve vojenských uniformách vytáhla zbraně a doslova se prostřílela na letištní plochu.
Přestřelka trvala pět hodin. Armáda letiště - pojmenované po prvním prezidentovi Pákistánu Muhammadu Alím Džinnáhovi - obklíčila a až k ránu nad ním převzala kontrolu.
"Všichni útočníci ve věku dvaceti až pětadvaceti let byli zabiti. Zároveň vojáci zajistili velké množství munice a zbraní", řekl armádní mluvčí.
Podle svědků se z deseti ozbrojenců tři zabili sami výbuchem granátů, sedm jich příslušníci pákistánských ozbrojených sil zastřelili.
Armáda uvedla, že někteří z teroristů pocházeli z Uzbekistánu. Podezření tak padlo na pákistánskou odnož Tálibánu, která nasazuje do útoků i cizince. Podle deníku Dawn se už Pákistánský Tálibán (PTT) k akci přihlásil. Je to poprvé, kdy v Pákistánu teroristé zaútočili na letištní terminál.
Premiér Naváz Šaríf nedávno nabídl Tálibánu mírová jednání, ale zatím se žádné nekonalo. Američané na ozbrojence z Tálibánu útočí na pákistánsko-afghánském pomezí bezpilotními letouny. "Šance na mír je po událostech v Karáčí téměř nulová," napsal pákistánský deník Dawn.
Karáčí má osmnáct milionů obyvatel. Je největším městem Pákistánu a jeho ekonomickým centrem, byť metropolí je od začátku šedesátých let Islámábád. Přístavní město na pobřeží Indického oceánu je velmi často dějištěm sektářských útoků. Sebevražedných atentátů a výbuchů v šíitských mešitách, proti kterým útočí sunnitští extremisté.
Sektářské násilí nepolevilo v zemi ani o víkendu. Nejméně třiadvacet obětí si v neděli vyžádal sebevražedný útok na restauraci v pákistánské provincii Balúčistán na hranicích s Íránem.
Terčem útoku byla skupina šíitů, která v restauraci odpočívala po pouti do Íránu, uvedl ministr vnitra Balúčistánu. (V této provincii byly před rokem uneseny české turistky Hana Rumpálová a Antonie Chrástecká.)
Při více než 420 většinou sebevražedných atentátů po celé zemi zahynulo za poslední tři roky bezmála 4000 lidí.