Bagdád - Nejméně 42 lidí zemřelo při nedělních násilnostech v Iráku, při nichž útočníci zabíjeli bombami i střelnými zbraněmi.
Více než stovka dalších lidí utrpěla různě vážná zranění, informovala agentura Reuters s odvoláním na policejní a lékařské zdroje.
Nejkrvavější dopad měla série bombových útoků ve městě Bakuba 65 kilometrů severovýchodně od metropole Bagdádu. Při třech explozích tam zemřelo 13 lidí a přes 50 bylo zraněno. Jeden z útoků byl zacílen na svatební oslavu, kterou nepřežili čtyři svatebčané.
Asi 290 kilometrů severně od metropole Bagdádu se odehrálo přepadení dvou taxíků převážejících vojáky. "Jednomu z aut se povedlo z léčky uniknout, druhému však ne a ozbrojenci zastřelili pět vojáků a jejich těla poté spálili," řekl Reuters vysoký zpravodajský důstojník irácké armády.
Sedm lidí podle policie zemřelo a 28 utrpělo zranění při dvou bombových útocích, které se odehrály v šíitské čtvrti Bagdádu a na jeho jihovýchodním předměstí.
Exploze bomby zabíjela rovněž na fotbalovém hřišti v metropoli, kde si zrovna hráli mladí Iráčané. Čtyři z nich zemřeli a 13 bylo zraněno.
Další dva výbuchy v obchodních zónách irácké metropole nepřežili nejméně tři lidé, informovala policie. Exploze nálože nastražené v automobilu zabila tři lidi ve městě Balád 80 kilometrů severně od Bagdádu. Dva šíité zemřeli při výbuchu bomby skryté u okraje silnice ve městě Bakuba 65 kilometrů severovýchodně od metropole.
K útokům se dosud nikdo nepřihlásil. Analytici i diplomaté však připisují aktuální vlnu násilí v Iráku - nejhorší od roku 2008 - zatrpklosti sunnitské komunity, která se cítí být v zemi diskriminována šíitskými úřady. To podle nich přispělo k přílivu nových posil do skupin sunnitských radikálů.
Při násilnostech v zemi zemřelo od začátku roku 3500 lidí. Vláda premiéra Núrího Málikího sice pokračuje v deklarovaném odhodlání ukončit násilí, navzdory rozsáhlým operacím ozbrojených sil, největším od stažení amerických vojáků v roce 2011, se jí to ale nedaří.