Při protestech proti škrtům bylo zraněno přes 50 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 1. 2012 13:33
Rumuni demonstrují, vadí jim úsporná opetřaní vlády i kroky prezidenta Basescua
Protesty v Bukurešti.
Protesty v Bukurešti. | Foto: Reuters

Bukurešť - Protesty proti úsporným opatřením rumunské vlády a prezidentovi Traianu Basescuovi, které se v Rumunsku šíří od minulého týdne, si v noci na pondělí vyžádaly 51 raněných.

Dvacet devět lidí bylo podle agentury DPA zatčeno. Demonstranti se střetli s bezpečnostními silami, když prolomili policejní zátarasy.

Protesty začaly ve čtvrtek. Jejich cílem je vyjádření podpory populárnímu náměstkovi ministra zdravotnictví Raedu Arafatovi. Ten odstoupil ze své funkce, protože byl proti vládní reformě zdravotnictví.

Prezident Basescu v pátek zákon o reformě stáhl, ale protesty v řadě rumunských měst, jako Temešvár, Jasy, Kluž, Deva a Galac, nepřestaly.

V Bukurešti protestují Rumuni od pátku, v sobotu večer přerostly demonstrace ve střety s policií, při kterých bylo deset lidí - včetně čtyř policistů a jednoho kameramana - zraněno.

Úsporná opatření jsou důsledkem požadavků Mezinárodního měnového fondu (MMF), který zemi postižené finanční krizí poskytuje půjčku. Rumunská vláda zmrazila růst penzí a snížila platy úředníků. O pět procent se také zvýšila daň z přidané hodnoty.

Při nedělních protestech házeli demonstranti na policii kameny, hořící pochodně a molotovovy koktejly. Až do pozdních nočních hodin rabovali obchody. Původně pokojná demonstrace podle DPA eskalovala, když se k ní připojili agresivní fotbaloví fanoušci.

 

Právě se děje

Další zprávy