Při požáru v kostele v egyptské Gíze zahynulo 41 lidí, zřejmě došlo ke zkratu

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2022 13:28
Při požáru koptského kostela v egyptském městě Gíza v neděli zahynulo nejméně 41 lidí a dalších nejméně 14 jich bylo zraněno, uvedla podle agentury AP egyptská koptská církev s odkazem na zdravotníky. Agentura Reuters s odkazem na dva nejmenované bezpečnostní zdroje píše o nejméně 35 mrtvých a 45 zraněných.
Požár kostela v Gíze.
Požár kostela v Gíze. | Foto: Reuters

Požár způsobený elektrickým zkratem podle zdrojů Reuters propukl ve chvíli, kdy se v kostele Abú Sífína v hustě zalidněné dělnické čtvrti Imbába shromáždilo k bohoslužbě zhruba pět tisíc věřících. Ministerstvo vnitra uvedlo, že hlášení o požáru obdrželo v 9 hodin dopoledne. Požár vypukl v klimatizačním zařízení ve druhém patře budovy.

Požár ministerstvo přičetlo elektrickému zkratu, vyšetřování však pokračuje. Církev, která informovala o bilanci obětí s odkazem na představitele zdravotnictví, sdělila, že požár propukl během bohoslužby.

Gíza, kde kostel vzplanul, je druhé největší egyptské město a nachází se naproti Káhiře na protějším břehu Nilu. Koptští křesťané tvoří asi deset procent egyptské populace a dlouhodobě si stěžují na diskriminaci ze strany muslimské většiny.

Kvůli požáru vypukla tlačenice

Plameny podle zdrojů Reuters zablokovaly vchod do kostela, což vedlo k tlačenici. Většinu z obětí podle těchto zdrojů tvoří děti. Na místo bylo vysláno 15 hasičských vozů a sanitky rozvážely zraněné do okolních nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví dříve uvedlo, že do nemocnic bylo převezeno nejméně 55 lidí, ale nesdělilo počet mrtvých.

"Lidé se shromažďovali ve třetím a čtvrtém patře a viděli jsme, že z druhého patra vychází kouř. Lidé spěchali dolů po schodech a vypadalo to, že padají jeden na druhého," řekl Reuters jeden z věřících Jásir Munír. "Pak jsme uslyšeli ránu, jiskry a viděli oheň vycházející z okna," uvedl. Dodal, že byl spolu s dcerou v přízemí, takže se jim podařilo utéct.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí telefonicky kondoloval papeži egyptské koptské církve Tavadrosovi II., oznámila prezidentská kancelář. "Pozorně sleduji vývoj kolem této tragické nehody," uvedl Sísí na Facebooku. Dodal, že nařídil všem státním orgánům a institucím, kterých se to týká, aby se tragédií a jejími následky zabývaly.

 

Právě se děje

Další zprávy