Francie i Německo hasí požáry. Policie zatkla podezřelé, včetně dobrovolného hasiče

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 7. 2022 13:19
Lesní požár v Národním parku Saské Švýcarsko se rozšiřuje, uvedl ve čtvrtek ráno podle serveru Sachsische.de Thomas Kunz, mluvčí zemského okresu Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří. Proti plamenům na asi 250 hektarech lesa bojuje 275 hasičů, během čtvrtka by jim měli přijít na pomoc další kolegové. V provozu je podle agentury DPA osm hasicích vrtulníků.
Hasiči zasahují v Saském Švýcarsku, 28. července 2022.
Hasiči zasahují v Saském Švýcarsku, 28. července 2022. | Foto: ČTK

"Hasiči bojují až na hranici vyčerpání," zdůraznil v Bad Schandau saský ministr vnitra Armin Schuster. Ministr, který zrušil kvůli požárům dovolenou a vydal se do oblasti osobně, zhodnotit situaci, ale zároveň uvedl, že o mezinárodní pomoc bude požádáno až po vyčerpání německých kapacit. Doplnil, že s plameny nyní bojují vrtulníky bundeswehru, spolkové policie a také soukromá helikoptéra. Dodání prvního ze tří objednaných hasičských vrtulníků Sasko očekává až v příštím roce.

Podle Floriana Engelmanna z německé meteorologické služby DWD mohou hasiči v Saském Švýcarsku doufat, že jim v následujících dnech vyjde vstříc počasí. "Vítr slábne a do oblasti požáru přichází také déšť," sdělil Engelmann.

Srážky se očekávají od pátku, ale teprve v sobotu mají přijít vydatné deště, které mohou skutečně zlepšit situaci. V noci z pátku na sobotu se vítr otočí směrem na českou stranu, podotkl Engelmann. Právě z Česka, kde o víkendu propukl stále neuhašený požár v Národním parku České Švýcarsko, se v pondělí rozšířily plameny i do sousedního Saského Švýcarska.

Saský ministr životního prostředí Wolfram Günther, který se společně s Schusterem vydal do zasažené oblasti, hovořil podle webu Sachsische.de o historické katastrofě. "V živé paměti nemáme podobnou situaci," sdělil. Upozornil, že požáry trápí také severní Sasko, a v souvislosti s přírodními katastrofami ve spolkové zemi zmínil dopady klimatických změn.

Kvůli napjaté situaci v Sasku zpřísnilo hlavní město spolkové země Drážďany pravidla pro vstup do lesů na svém území. Nařízení bude platné až do konce září, za porušení zákazu hrozí pokuty 2500 až 10 tisíc eur (61 400 až 246 tisíc korun).

Hasiči a armáda dohlížejí také na dohořívající les na jihu Braniborska, které sousedí se Saskem. Policejní vrtulník prozkoumává oblast pomocí termokamery, vyhledává menší ohniska požáru. K čtvrtečnímu ránu tam dál hořelo na zhruba 500 hektarech.

Požáry sužují také Francii, zejména jih země. V noci na čtvrtek se podařilo dostat pod kontrolu požár v departementu Ardèche, píše server stanice BFM TV. V Ardèche lidé nahlásili ve středu ráno osm menších ohnisek, do čtvrtečního rána se všechny tyto požáry podařilo zastavit. Zasahovalo 650 hasičů a 1100 hektarů vegetace lehlo popelem. Prokuratura předpokládá, že ohně někdo úmyslně založil. Policie již zadržela několik osob.

Podařilo se zastavit také plameny poblíž jihofrancouzského Montpellieru. Policie pro podezření ze žhářství zadržela jednoho dobrovolného hasiče. Úřady kvůli nebezpečí vzniku dalších požárů zakázaly vstup do několika lesů, v dalších platí jen zákaz rozdělávání ohňů a lesní práce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Lidí nově nakažených covidem v Česku dál ubývá

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku dál slábne. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů.

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 121 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota za poslední více než tři týdny.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100 000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Severokorejský vůdce oznámil, že KDLR vyhrála nad covidem. Oficiální bilance je 74 mrtvých

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že nemoc sám prodělal. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392 920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 06:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Kvůli blíže neupresněné dopravní nehodě vlaku metra byl provoz části linky A zastaven v 04:40. Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu.

Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy