Při nepokojích na jihu Kyrgyzstánu zemřelo 37 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 6. 2010 16:50
Hádka v nočním klubu přerostla v pouliční násilí
Foto: Reuters

Biškek - Nejméně 37 mrtvých a přes 500 zraněných si v pátek ráno vyžádaly nepokoje v jižním Kyrgyzstánu. Stovky mladých lidí tam rozbíjely okna, rabovaly obchody a zapalovaly automobily.

Počet obětí se od rána zvyšuje, protože několik desítek lidí bylo do nemocnic převezeno ve velmi těžkém stavu.

Celkový počet mrtvých může být podle kyrgyzských médií ještě mnohem vyšší, než uvádějí úřady, protože etničtí Uzbekové mají ve zvyku pohřbívat své mrtvé okamžitě, ještě v den úmrtí před setměním.

V jižní části země byl vyhlášen výjimečný stav a zákaz nočního vycházení, město Oš obsadila armáda. Podle místního tisku vyprovokovaly nepokoje skupiny mladých Kyrgyzů a Uzbeků podněcované kriminálními živly.

Ohniskem nepokojů je dvousettisícová jihokryrgyzská Oš, kde kromě silných komunit Uzbeků a Kyrgyzů žijí příslušníci desítek dalších národností. Gangy výrostků vyzbrojených holemi a kamením tu v noci a dnes ráno vytloukaly výkladní skříně a zapalovaly automobily.

Střelba pokračovala i dnes dopoledne, nad městem přelétaly vojenské vrtulníky. Několik budov v Oši hoří, do města se stahují další vojenské oddíly.

Rusko zatím nezasáhne

Podle agentury 24.kg se do nočních nepokojů zapojilo až 3000 lidí. Centrum města je pusté, obchody jsou zavřené, nefunguje městská doprava. V ulicích hlídkuje těžká vojenská technika, silnice k předměstským sídlištím blokují barikády.

Do města míří další stovky ozbrojenců, ozývají se hlasy volající po vojenském zásahu zvenčí. Rusko "zatím" vojenské řešení kyrgyzské krize odmítá.

Foto: Reuters

Ruský prezident Dmitrij Medveděv na taškentském summitu asijských států prohlásil, že úkolem vojenských jednotek této aliance je zakročit v případě vnějšího napadení. Protože krize v Kyrgyzstánu má vnitropolitický charakter, není k akci důvod. "Zatím o nic takového nejde," řekl Medveděv.

Napětí stoupá kromě Oše i v dalších městech na jihu země, zejména v Batkenu a Uzgenu. Z jihokyrgyzských okresů, ale údajně i ze vzdálené metropole Biškeku, navíc do Oše míří stovky dalších lidí vyzbrojených kovovými tyčemi a holemi.

Bezpečnostní síly se podle očitých svědků soustřeďují v centru Oše, zatímco na okrajích města pokračují srážky. Úřady odpoledne prodloužily zákaz nočního vycházení, který začne platit už v šest hodin večer. V Oši zavládl strach z blížící se noci.

Nepokoje odstartovala hádka v klubu

Příčiny incidentů jsou nejasné. Místní úřady tvrdí, že násilí nemá etnické pozadí, nicméně ostraha nedaleké hranice s Uzbekistánem byla posílena.

Podle místního tisku byla roznětkou nepokojů hádka v jednom z místních nočních klubů, která přerostla v přestřelku mezi skupinami uzbecké a kyrgyzské mládeže. Předsedkyně prozatímní vlády Roza Otunbajevová označila v televizním projevu zostření situace na jihu země za "lokální konflikt".

Předsedkyně prozatímní vlády Roza Otunbajevová.
Předsedkyně prozatímní vlády Roza Otunbajevová. | Foto: Reuters

Jih Kyrgyzstánu je politickým zázemím svrženého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, který se po dubnovém převratu uchýlil do Běloruska. Bývalý prezident podle některých informací prostřednictvím zločineckých gangů provokuje v Kyrgyzstánu nepokoje a etnické střety.

Na rostoucí vliv kyrgyzského podsvětí na veřejný život země upozornila i Otunbajevová. "Po dubnovém převratu začaly v zemi otevřeně hospodařit zločinci, jsou i za nynějšími pogromy v Oši," řekla.

Nepokoje v Oši byly navíc podle Otunbajevové záměrně načasovány na dobu, kdy v uzbeckém Taškentu zasedají šéfové členských států Organizace zemí šanghajské spolupráce (SCO).

Organizace, jejímiž členy jsou kromě čtyř středoasijských zemí i Rusko a čína, vyšle do Kyrgyzstánu misi pozorovatelů na červnové referendum o nové ústavě, které je považováno za test nového režimu.

 

Právě se děje

Další zprávy