Jeruzalém/Gaza - Při čtvrtečních ranních izraelských útocích na Pásmo Gazy přišlo podle informací AFP o život čtrnáct Palestinců. Radikální hnutí Hamás, proti němuž Izraelci bojují, ohlásilo úmrtí tří velitelů svého ozbrojeného křídla.
Konflikt trvá s několika přestávkami od začátku července a vyžádal si od té doby přes 2000 obětí.
Zatím poslední příměří vypršelo v pondělí a po jednodenním prodloužení pak boje začaly znovu.
Izraelská kampaň bude pokračovat
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v televizi ve středu ohlásil, že kampaň proti Hamásu bude pokračovat, dokud nebude na jihu Izraele panovat klid. Právě tam nejčastěji dopadají rakety Hamásu.
Bez úspěchu se Izraelci pokusili v úterý zabít velitele ozbrojeného křídla Hamásu Muhammada Dífa. Zasáhli jeho dům a při útoku zemřela Dífova žena a dítě, Díf sám však unikl.
Ve čtvrtek Hamás ohlásil, že mezi oběťmi posledních útoků jsou tři velitelé jeho ozbrojeného křídla Kásam. Zemřeli při náletu na dům v Rafáhu na jihu pásma. Mluvčí radikálů označil "vraždu tří vůdců brigád Kásam za vážný zločin, který ale Palestince nezlomí a za nějž Izrael zaplatí".
Izraelský ministr obrany Moše Jaalon operaci považuje za velký úspěch, protože trojice byla odpovědná za mnohé útoky proti Izraeli a jeden z jejích členů za únos vojáka Gilada Šalita v roce 2006. Jaalon řekl, že armáda bude i nadále vedení Hamásu "pronásledovat kdekoli a kdykoli", a doporučil Izraelcům, aby se připravili na dlouhou bitvu, která bude vyžadovat "trpělivost, vytrvalost a sílu".
Předseda vlády Hamásu se schoval v podzemí
Premiér Benjamin Netanjahu poděkoval rozvědce za odvedenou práci, protože právě díky ní se podařilo trojici zamířit.
Izraelští komentátoři naznačují, že právě po takovém úspěchu izraelští politici touží a že původně jím mělo být usmrcení Dífa, který byl na izraelském seznamu lidí určených k likvidaci už v 90. letech.
Díf podle tisku dodržuje přesně zásady vůdců Hamásu, kteří se chtějí vyhnout zabití. Je v neustálém pohybu, nevydává rozkazy přímo, ale přes kurýry, vyměňuje stále automobily a nepoužívá mobilní telefon. Do podzemí se v poslední době uchýlil třeba i předseda vlády Hamásu Ismáíl Haníja a další vysocí představitelé z Gazy. Na veřejnosti se ukazují pouze mluvčí a níže postavení členové skupiny.
Palestincům dochází voda
Hamás stejně jako ve středu pohrozil, že začne mířit své rakety na strategické body v Izraeli, včetně mezinárodního Ben Gurionova letiště. Netanjahu vzkázal, že izraelská odpověď bude sedmkrát silnější.
Podle izraelské armády Hamás od úterý vypálil na Izrael přes 170 raket a Izraelci útočili na 110 cílů v Gaze. Po obnově bojů přišlo o život přes 20 Palestinců.
Izraelský list Haarec upozornil, že vlivem zničené infrastruktury se v Pásmu Gazy začíná zásadním způsobem nedostávat pitná i užitková voda. V provizorních přístřešcích, kam se muselo uchýlit na 270 000 Palestinců, se prý začínají šířit kožní nemoci a infekce. Poničenou elektrickou síť se sice podařilo zčásti opravit, ale dodávky elektřiny jsou stále omezeny na 12 hodin denně.