Při explozi v Káhiře zahynulo 20 lidí, podle úřadů šlo o teroristický útok

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 5. 8. 2019 17:09
Vůz naložený výbušninami, jehož exploze zabila v pondělí v Káhiře nejméně 20 lidí a dalších 47 jich zranila, převážel nálože na blíže neurčené místo pro použití při teroristickém útoku. S odvoláním na egyptské ministerstvo vnitra o tom informovala agentura AP. V souvislosti s incidentem, který prezident Abdal Fattáh Sísí označil za teroristickou událost, policie zadržela člena radikálního hnutí Hasm.
Výbuch v Káhiře.
Výbuch v Káhiře. | Foto: Reuters

Sísí vyjádřil rodinám obětí svou soustrast a zavázal se podobné projevy "brutálního terorismu" v zemi vymýtit, uvedla agentura Reuters.

Podle úředního sdělení narazilo vozidlo, jež jelo velkou rychlostí v protisměru, do tří dalších aut na nábřeží Nilu v centru Káhiry. Exploze také poničila asi 20 okolních aut, přičemž lidé, kteří v nich seděli, utrpěli popáleniny.

Následný výbuch poničil vstupní bránu nemocnice a několik přilehlých pokojů. Celkem muselo být evakuováno 78 lidí. "Když jsem vycházel z pokoje, tak padaly části stropu," uvedl jeden z pacientů. Podle výpovědi svědků byla budova poničena až do úrovně třetího patra.

Ministryně zdravotnictví v televizním vystoupení uvedla, že záchranáři na místě nehody sbírali části těl a že je možné, že nějaká těla skončila také v blízkém Nilu.

Vůz naložený výbušninami ukradli před několika měsíci, informovalo egyptské ministerstvo vnitra. "Podle první technické prohlídky auto obsahovalo výbušniny a náraz vedl k jejich odpálení," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Nálože byly v době výbuchu převáženy na zatím neznámé místo, podle ministerstva je za jejich umístění do auta zodpovědné hnutí Hasm. Není také známé, k jakému konkrétnímu účelu měly být výbušniny použity.

Mezi oběťmi by neměli být žádní Češi

"České ministerstvo zahraničních věcí nemá informaci o tom, že by mezi oběťmi či zraněnými byli Češi," uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

Egypt roky bojuje proti islámským radikálům, kteří působí zejména na Sinajském poloostrově. Napětí v regionu se znásobilo v roce 2013 po sesazení nedávno zesnulého prezidenta Muhammada Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva.

Hnutí Hasm egyptské úřady považují za ozbrojenou frakci Muslimského bratrstva. Organizace od roku 2016 spáchala několik útoků na policisty, soudce a další představitele.

Hnutí Hasm egyptské úřady považují za ozbrojenou frakci Muslimského bratrstva. Organizace od roku 2016 spáchala několik útoků na policisty, soudce a další představitele.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V Praze se otevřely noclehárny pro lidi bez domova, k dispozici je 539 míst

V rozšířeném režimu se v Praze v prosinci otevřely zimní noclehárny pro lidi bez domova. K dispozici je 539 míst k přespání, tedy více než loni. Letos se v zařízeních dbá na opatření proti šíření covidu-19, uvedl Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP), které je hlavním koordinátorem zimních služeb.

Osoby bez přístřeší mohou nyní přenocovat například na lodi Hermes, v noclehárně nedaleko Smíchovského nádraží a v noclehárně Michle. Uvedená místa klienty přijímají po 20:00, v provozu pro klienty jsou do 06:30 nebo do 07:00. Nocleh poskytují i zařízení, která fungují bez omezení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy