Při bombovém útoku na severu Mali zahynuli čtyři lidé. Čeští vojáci jsou v pořádku

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2018 22:11
Podle zdrojů z nemocnice si dnešní sebevražedný útok na hlídku v Gao vyžádal čtyři civilní oběti a 31 vážně zraněných.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bamako - Při výbuchu bomby umístěné v automobilu v severomalijském městě Gao dnes zahynuli čtyři civilisté. Dalších 31 osob, včetně osmi francouzských vojáků, utrpělo zranění, uvedlo malijské ministerstvo obrany. Čeští vojáci nasazení v Mali jsou v pořádku, řekla mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

"Podle zdrojů z nemocnice si dnešní sebevražedný útok na hlídku v Gao vyžádal čtyři civilní oběti a 31 vážně zraněných, včetně osmi osob z operace Barkhane," uvedly na twitteru malijské úřady. Mluvčí ministerstva obrany tyto informace potvrdil.

"Mohu potvrdit, že automobil s výbušninou najel do společné hlídky malijských vojáků a vojáků z operace Barkhane," uvedl Boubacar Diallo. Barkhane je název operace francouzské armády v Mali, která má potlačit islamistické skupiny, z nichž některé jsou napojeny na globální teroristickou síť Al-Káida. V Mali nyní působí téměř 4000 francouzských vojáků.

Mluvčí francouzské armády Patrik Steiger potvrdil, že mezi mrtvými v Gao jsou civilisté. Armáda nyní podle něj ověřuje, jak na tom jsou příslušníci třicetičlenné francouzské hlídky, která se stala terčem útoku. K explozi podle něj došlo nedaleko tří francouzských automobilů, dodal.

Podle některých malijských zdrojů, které citovala agentura Reuters, přišlo při útoku o život až deset lidí. K atentátu došlo dva dny poté, co islamističtí ozbrojenci zabili nejméně šest lidí při útoku na vojenské velitelství v centrální části Mali.

Podle jedné z obyvatelek města Gao zaútočil na francouzský konvoj sebevražedný atentátník. "Obrněný vůz zablokoval silnici a automobil následně vybuchl," popsala agentuře AFP. Jiný z obyvatel doplnil, že francouzští vojáci ihned celou oblast útoku uzavřeli.

Severní část Mali na jaře roku 2012 ovládli islámští radikálové napojení na teroristickou síť Al-Káida. Díky mezinárodní intervenci zahájené v roce 2013 byli sice vytlačeni, ale operace proti nim stále pokračují.

Rozsáhlé oblasti Mali stále nejsou pod kontrolou malijské armády ani mezinárodních jednotek. Od roku 2015 jsou hlášeny útoky z centrální části Mali i z jihu země a násilnosti zasahují i do sousedních států, zejména do Burkiny Faso a Nigeru.

 

Právě se děje

Další zprávy