Přežil okovy, vykopal 44 metrů dlouhý tunel. Teď hrozí

Martin Novák Martin Novák
8. 8. 2013 7:37
Varování před teroristickými útoky se týká nové "hvězdy" Al-Káidy. Jemence Násira Vuhajšího
Násir Vuhajší.
Násir Vuhajší. | Foto: Aktuálně.cz

Saná - Varování před největším teroristickým nebezpečím od 11. září 2001 vedlo k dosud nevídanému uzavření více než dvou desítek amerických ambasád a občané USA v úterý urychleně opouštěli Jemen.

Své občany varují i další západní země. Mimořádná opatření spustil odposlech rozhovoru mezi oficiálním vůdcem Al-Káidy Ajmánem Zaváhrím a šéfem jemenské odnože této organizace Násirem Vuhajším.

Druhý jmenovaný je na nejlepší cestě stát budoucím lídrem Al-Káidy a hlavní tváří hrozeb, které tato síť ve světě stále představuje.

Je mu šestatřicet, má mezi radikály prestižní postavení, zorganizoval už několik "velkých akcí", například bombový útok na palubě letadla směřujícího z Amsterdamu do Detroitu na Vánoce roku 2009.

Je dostatečně fanatický, všechny západní cizince v Jemenu označuje za křižáky, které nikdo nezval.

Když před dvěma lety americké komando zlikvidovalo v pákistánské vile Usámu bin Ládina, Vuhajší vzkázal Američanům: "Nelžete sami sobě, že je konec. To, co přijde teď, bude větší, horší a pro vás bolestivější."

Vypadá to, že tuto vizi budoucnosti už se pokouší naplnit činy. Jemenská vláda oznámila, že zabránila pokusu ozbrojenců Al-Káidy vzít útokem zásobníky zemního plynu a ropy na pobřeží Rudého moře a rovněž město Mukallá na severovýchodě země.

Minulost má Vuhajší za sebou pestrou, zažil toho hodně. Bin Ládinovo volání vyslyšel už jako velmi mladý a připojil se k jeho ozbrojencům v tréninkových táborech v Afghánistánu.

Dokonce se načas stal něčím jako osobním tajemníkem Usámy, neustále se pohyboval v jeho blízkosti. Měl na starosti hlavně provoz domů, kde špičky Al-Káidy a jejich hosté tehdy za vlády Tálibánu nerušeně pobývaly.

Po 11. září patřil mezi ty, kteří našli před americkým bombardováním úkryt ve skalním komplexu Tora Bora, podzemním labyrintu chodeb a úkrytů.

Uprchl do Íránu, který ale Al-Káidě nebyl moc nakloněn a řadu členů zatkl. Vuhajšího Íránci vydali do Jemenu. Na jednom z islamistických webů o tom on sám řekl, že ho přepravovali v řetězech a okovech.

V jeho domovské zemi ho posadili do kobky v přísně hlídaném vězení, se soudem se nikdo moc nezdržoval. Seděl bez procesu, dokonce i bez obvinění.

Ale i z přísně hlídaného vězení v Jemenu lze utéci. V roce 2006 patřil do skupiny třiadvaceti vězňů, která se dostala na svobodu po vykopání 44 metrů dlouhého tunelu. Ten ústil z věznice do blízké mešity.

Výkon hodný Hrabě Monte Christa, i když je pravděpodobné, že jako zavilý odpůrce všeho západního Vuhajší tuto románovou klasiku nečetl.

Útěk špiček Al-Káidy byl pro jemenskou vládu šokem, protože se jednalo o nejnebezpečnější teroristy. V odlehlých oblastech Jemenu pak vznikla organizace se jménem Al-Káida na Arabském poloostrově, která má dost zbraní, prostoru i rekrutů na přípravu velkých operací.

Stane-li se někdo někdy nástupcem Bin Ládina, pak má Vuhajší ty nejlepší předpoklady. Pokud nezemře při některém z útoků amerických bezpilotních letounů, které jsou pro Káidisty v Jemenu větším nebezpečím než tamní policie a armáda.

Seznam velvyslanectví, které se obávají útoku, se postupně rozšiřuje. Po Francii a Británii uzavřelo svoji diplomatickou misi v Jemenu ve čtvrtek také Nizozemsko.

Ministr zahraničí Frans Timmermans oznámil, že vláda má od zpravodajských služeb věrohodnou zprávu o možném ohrožení diplomatů.

 

Právě se děje

Další zprávy