Letadlo se 179 lidmi nouzově přistálo po bombové hrozbě

Stroj U.S. Airways letěl z Irska, přistál ve Filadelfii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Filadelfie - Ve Filadelfii na východě Spojených států ve středu kvůli údajné bombové hrozbě nouzově přistálo letadlo z Irska se 179 lidmi na palubě. Uvedla to místní televizní stanice WPVI.

Po přistání ale vyslaný tým žádnou výbušninu nenašel a muže, který telefonátem na bombu upozornil, čeká trestní stíhání.

USA před několika dny své občany varovaly před možným teroristickým útokem a z preventivních důvodů uzavřely své zastupitelské úřady ve zhruba dvacítce muslimských zemí.

Boeing 757 společnosti U.S. Airways se 171 pasažéry a osmičlennou posádkou mířil do Filadelfie, kde nakonec přistál v nouzovém režimu. Cestující poté odjeli přistavenými autobusy.

Ze záběrů, které odvysílala zpravodajská stanice SkyNews, je patrné, že policie kontroluje zavazadla s pomocí psů.

Policie a ani představitelé letiště neupřesnili povahu hrozby. Neoznámili ani, kdo úřady o možném nebezpečí informoval.

Provoz na mezinárodním letišti ve Filadelfii, kde se událost odehrála, se po nouzovém přistání vrátil do normálního režimu.

USA získaly informaci o bezprostředně hrozícím novém teroristickém útoku a uzavřely kvůli tomu až do soboty dvacítku svých zastupitelských úřadů v islámských státech. Washington také Američany varoval před cestami do světa.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím bylo používáno palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší výsostně stát.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Indonésie pátrá po ponorce s 53 lidmi, která zmizela u Bali

Indonéské vojenské námořnictvo pátrá po ponorce s 53 lidmi na palubě, která se ztratila ve vodách severně od ostrova Bali. Jakarta požádala o pomoc Austrálii a Singapur. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

Ponorka KRI Nanggala-402, vyrobená v Německu, se účastnila manévrů u ostrova Bali. "Po nácviku torpédování ale nenahlásila výsledky, jak bylo plánováno," uvedl mluvčí námořnictva.

Šéf indonéské armády Hadi Tjahjanto agentuře Reuters v textové zprávě sdělil, že kontakt s plavidlem byl ztracen ve středu ve 4:30 místního času (v úterý 22:30 SELČ). Po ponorce se pátrá v oblasti 96 kilometrů od ostrova Bali.

Indonéské námořnictvo podle Reuters disponuje v současné době pěti ponorkami - dvěma německými (Typ 209) a třemi novějšími jihokorejskými.

Zdroj: ČTK
Další zprávy