Freetown - V Africe se nestává moc často, že by prezidentské volby vyhrál opoziční kandidát. Autokratičtí vládci si většinou moc udrží do smrti, jsou svrženi převratem nebo předávají funkci svému člověku.
Ne tak v "zemi useknutých rukou". Oficiální výsledky voleb, které ve Sierra Leone proběhly před dlouhým měsícem a jejichž oficiální výsledky byly dnes zveřejněny, hovoří jasně.
Vítězem se s 54,6 procenta hlasů stal kandidát opozičního Všelidového kongresu (SLPP) Ernest Bai Koroma. Porazil viceprezidenta a kandidáta vládnoucí Lidové strany Sierra Leone (SLPP) Solomona Berewu. Ten získal pouze 45,4 procenta hlasů.
Více o volbách: Země usekaných rukou znovu volí
Tlustá čára za minulostí
Volby by měly jednou provždy udělat tlustou čáru za občanskou válkou z let 1991-2002. Při jednom z nejkrvavějších konfliktů v novodobých dějinách Afriky tehdy zemřelo přes 50 000 lidí.
Děti byly unášeny a pod vlivem drog nuceny bojovat nebo poskytovat sexuální služby. Zbraně a náboje byly dotovány z prodeje diamantů.
Asi nejtragičtější ikonou z této války se staly tisíce lidí bez nohou a rukou. Ty jim sekali povstalci mimo jiné i proto, aby nemohli jít volit. Tentokrát však volby proběhly v klidu až na několik incidentů z převolební kampaně, kdy se do sebe pustili příznivci obou táborů.
"Výsledek nikdy nepřijmeme"
Poražená strana se odvolala k soudu, tvrdí, že v mnoha městech bylo hlasování zfalšované.
"Výsledek nikdy nepřijmeme," uvedl bývalý válečný veterán ze strany SLPP, který se v rozhovoru pro agenturu Reuters představil jako Black Jesus (Černý Ježíš).
Volební komise však tvrdí, že nesrovnalosti neměly charakter centrálně řízené akce. Šlo prý pouze o jednotlivé případy, které neovlivní výsledky celého hlasování.
Přesně to také potvrdili mezinárodní pozorovatelé, kteří se prvních voleb od doby, kdy ze země odjely mírové jednotky OSN, zúčastnili. Výsledek by ještě teoreticky mohl změnit Nejvyšší soud. Není to však pravděpodobné.