reklama
 
 

Prezidentské volby v Chorvatsku rozhodne až druhé kolo

Aktualizováno 28. 12. 2014 23:45
Ve druhém kole se podle očekávání utkají nynější prezident Ivo Josipović a někdejší ministryně zahraničí Kolinda Grabarová Kitarovičová.

Záhřeb - Chorvaté v nedělním prvním kole prezidentských voleb hlavu státu nevybrali. Ve druhém kole 11. ledna se tak utkají nynější prezident Ivo Josipović, který první kolo těsně vyhrál, a někdejší ministryně zahraničí Kolinda Grabarová Kitarovičová.

Po sečtení 98 procent hlasů vyplývá, že favorizovaný Josipović nakonec neudržel pohodlný náskok před Grabarovou Kitarovičovou, jak ukazovaly výsledky po spočítání zhruba čtvrtiny hlasovacích lístků. Josipović podle takřka konečných výsledků obdržel 38,5 procenta hlasů, jeho sokyně pak o 1,5 procentního bodu méně.

Na těsný souboj přitom ukazovaly již první odhady zveřejněné po uzavření volebních místností, následné první průběžné výsledky ale připisovaly Josipovičovi jasné vítězství s necelým 43 procenty hlasů, což se nakonec nepotvrdilo.

"Stále si myslím, že Josipović může druhé kolo vyhrát, pokud jeho tým vloží do kampaně více úsilí, i když výsledek bude těsnější, než jsem dříve předpokládal," okomentoval výsledek prvního kola politický analytik Željko Trkanjec.

Největším překvapením prezidentské volby se však podle APA stal teprve čtyřiadvacetiletý občanský aktivista Ivan Vilibor Sinčić, který podle volební komise oslovil téměř 16,5 procenta hlasujících. Zakladatel pravicově populistického hnutí Chorvatský úsvit Milan Kujundžić, který je posledním kandidátem na prezidentský úřad, má lehce přes šest procent hlasů. Průzkum u volebních místností přitom oběma přisoudil opačné výsledky.

Josipović kandiduje jako nezávislý, má ale podporu vládnoucích sociálních demokratů. Jejich podpora však v této nejmladší zemi Evropské unie citelně klesá, neboť socialisté od nástupu k moci v roce 2011 nedokázali zastavit hospodářskou recesi. Ekonomové nepředpokládají růst ani v nadcházejícím roce, zemi navíc trápí vysoká nezaměstnanost ve výši 19 procent.

Chorvatský prezident je vrchním velitelem ozbrojených sil a má i určité slovo v zahraniční politice země; nemůže ale vetovat zákony, jak ústava umožňuje například české hlavě státu.

autor: ČTK | 28. 12. 2014 20:17

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama