Ašchabad - V hlavním městě středoasijského Turkmenistánu nesmějí jezdit na ulici žádná černá auta. Může za to nové nařízení, které vydal autokratický režim prezidenta Gurbanguli Berdymuhamedova.
Vláda úředníkům a dalším činitelům navíc už v minulosti přikázala, aby jezdili jen v autech bílých. Důvod? Berdymuhamedovi se tmavé vozy nelíbí.
Podle nového zákona tohoto postsovětského státu budou muset obyvatelé metropole Ašchabadu přetřít svá černá auta na stříbrnou nebo Berdymuhamedovu oblíbenou bílou barvu.
Pokud tak neučiní, hrozí jim vysoké pokuty. Přelakování auta přitom v zemi, kde je drtivá většina obyvatel chudá, stojí až tři tisíce dolarů (zhruba 64 000 korun). Na nařízení upozornila turkmenská pobočka Rádia Svobodná Evropa s tím, že už v roce 2015 režim zakázal dovoz černých aut ze zahraničí.
Autoritativní vládce Gurbanguli Berdymuhamedov se dostal k moci v roce 2006, kdy zemřel jeho předchůdce a první turkmenský prezident Saparmurat Nijazov.
Ten v zemi zavedl až absurdní kult osobnosti. Sám sebe označoval jako Türkmenbaši (turkmensky Otec všech Turkmenů - pozn. red.). Dokonce přejmenoval dny v týdnu a měsíce v roce tak, aby se jmenovaly po členech jeho rodiny nebo po něm samém.
Jedna z nejtvrdších diktatur
Berdymuhamedov na jeho pojetí prezidentské funkce navázal. Nechal například v centru hlavního města zhotovit monumentální jezdeckou sochu sebe sama. Jeho podobizna z 24karátového zlata na dvacetimetrovém mramorovém podstavci měří šest metrů a byla postavena na údajnou žádost lidu.
V roce 2017 Berdymuhamedov formálně obhajoval prezidentský post a proslul opulentní kampaní.
Na jednom z mítinků kupříkladu slíbil dělníkovi, že pojede zdarma do nového letoviska Avaza u Kaspického moře. Klanícím se státním úředníkům rovněž rozdával luxusní dárky.
Mezinárodní humanitární organizace řadí Turkmenistán mezi nejtvrdší diktatury na světě. Režim podle zprávy Výboru OSN proti mučení zadržuje politické vězně v psychiatrických léčebnách, v žalářích disidenty vystavuje bití a znásilňování. Nemálo z nich spáchalo sebevraždu.
V zemi nevycházejí knihy řady spisovatelů, protože jsou zakázané. Sám prezident Berdymuhamedov, který si prakticky zajistil doživotní vládu, však vydal už takřka čtyři desítky knih.