Přezaměstnanost demotivuje, přiznávají kubánské odbory

Radim Klekner Radim Klekner
14. 9. 2010 13:11
Komunistický režim propustí pětinu státních zaměstnanců. Ti budou moci podnikat.
Zajistit všem lidem práci byla kdysi fixní idea Fidela Castra, jeho bratr Raúl dnes uznává, že práci může mít jen ten, kdo skutečně pracuje
Zajistit všem lidem práci byla kdysi fixní idea Fidela Castra, jeho bratr Raúl dnes uznává, že práci může mít jen ten, kdo skutečně pracuje | Foto: Reuters

Havana - Stát nemůže podporovat podniky zaměstnávající nadbytečný počet pracovníků, vykazující ztráty a zatěžující hospodářství země. Takovéto výrobní jednotky jsou kontraproduktivní, vedou ke špatným pracovním návykům a deformují chování dělníků.

Tato slova nezazněla na semináři pořádaném washingtonskou Heritage Foundation, nadací proslulou konzervativním pohledem na svět a prosazováním tržního hospodářství bez přívlastků. Zveřejnil je v pondělí list Trabajadores, tiskový orgán Centrály kubánských pracujících (CTC). 

Ta je jediným odborovým svazem povoleným na "ostrově svobody", přísně kontrolovaným komunistickou stranou.

Kubánské hospodářství je krátce před bankrotem a této skutečnosti si jsou vědomi i nejvyšší straničtí činitelé. Nový kubánský vůdce Raúl Castro oznámil již v srpnu, že státní podniky budou muset propustit část zaměstnanců a uvolnit podnikání v soukromém sektoru.

Pětina státních zaměstnanců

Rychlost, s jakou to kubánské vedení nyní hodlá provést, překvapila ale všechny analytiky zabývající se Kubou. V následujících šesti měsících dostane totiž výpověď půl milionu státních zaměstnanců.

Socialistické hospodaření na Kubě je před krachem, vedení komunistické strany začíná privatizovat
Socialistické hospodaření na Kubě je před krachem, vedení komunistické strany začíná privatizovat | Foto: Reuters

"Je překvapující, že oznámili přesné datum i počty," říká Philip Peters, kubánský expert z Lexingtonova institutu z virginského Arlingtonu. "Jedná se o zásadní změnu uskutečněnou v rámci socialistické ekonomiky a směřující k posílení soukromého sektoru."

Dalších 500 tisíc výpovědí bude následovat v dalších letech. Znamená to, že o práci přijde pětina z celkového počtu 5,1 milionu osob zaměstnávaných ve státních podnicích.

Kontrolu si ale stát ponechá nad klíčovými odvětvími průmyslu, zemědělství a stavebnictví, sférou vzdělávání a státních služeb včetně bezpečnostních složek.

"Bude rozšířena možnost nových forem zaměstnávání mimo státní sféru," tvrdí tiskový orgán CTC. "Pronájem státní půdy, samostatně výdělečná činnost a výrobní družstva absorbují statisíce osob."

Nové příjmy do státního rozpočtu

Noví "podnikatelé" dostanou možnost zaměstnávat určitý, omezený počet osob, budou si moci otevřít bankovní konta a brát úvěry. Budou ale samozřejmě také odvádět daň z podnikání i platby sociálního pojištění za ty, jež zaměstnávají.

To, že se Kuba potýká s vážnými problémy uznává i sám Fidel, přičítá to ale opakovaně americkému obchodnímu embargu
To, že se Kuba potýká s vážnými problémy uznává i sám Fidel, přičítá to ale opakovaně americkému obchodnímu embargu | Foto: Reuters

Komunistická strana si od toho slibuje, že výrazně zvýší příjmy do státního rozpočtu.

Poté, co se řízení země po odchodu nemocného Fidela chopil v roce 2006 jeho bratr Raúl, umožnilo kubánské vedení soukromé podnikání v přesně vymezeném okruhu činností. Malé soukromé podniky si mohli založit holiči a kadeřníci, hospodařit na svém začala na propachtované půdě část zemědělců.

Osamostatnit se mohla část taxikářů, povoleny byly malé "rodinné" restaurace.  

Státní sféra ale i nadále zaměstnává přibližně 85 procent osob v produktivním věku. Šedá ekonomika existuje na Kubě také, úřady ji však tvrdě potlačují.

Obavy z nárůstu nezaměstnanosti

Bez práce je dnes přibližně 1,5 procenta Kubánců. Ti, kdo pracují ve státních podnicích vydělávají v přepočtu dvacet dolarů měsíčně. Výměnou za to mají bezplatné zdravotnictví a školství a státem dotované potraviny a bydlení.

Někteří analytici se obávají, že slabá a teprve postupně se rozvíjející soukromá sféra nebude schopna v příštích letech pohltit milion Kubánců, kteří přijdou o práci a že chudoba na ostrově ještě vzroste.

"Bude vláda schopna dovézt vše, co je zapotřebí k rozjezdu soukromého sektoru?" ptá se John Kavulich z Americko-kubánské obchodní a ekonomické rady. "A co se stane, když někteří Kubánci zničehonic začnou být bohatí?"

To vedení komunistické strany obávající se o svá privilegia ale nepřipustí. Alespoň v nejbližších letech.

"Největší problém pro mě představují mzdy," řekl deníku The New York Times sedmačtyřicetiletý státní zaměstnanec Alberto Fuentes. "Když všechny tyhle lidi vyhodí z práce, jak se mohou všichni začít zabývat samostatně výdělečnou činností?" 

"Všeobecně se věří v zemi je na jedné straně tolik skryté poptávky a tolik zručných řemeslníků na straně druhé, že soukromý sektor rychle absorbuje všechny nové nezaměstnané," tvrdí Julia E. Sweigová z washingtonské Rady pro zahraniční vztahy.

Podle jejího názoru se kubánské vedení chystá umožnit soukromé podnikání v celé škále odvětví, výrobou nábytku počínaje a oděvnictvím konče.

To, že na tom kubánské ekonomika není dobře přiznal nedávno i sám Fidel Castro v rozhovoru s dopisovatelem měsíčníku Atlantic Jeffreym Goldbergem. Tento týden ale svá slova o "nefunkčním modelu" socialistického hospodaření vzal zpět s tím, že měl na mysli "nemožnost adaptovat kapitalistické podnikání na kubánské podmínky ".

 

Právě se děje

Další zprávy