Harare - Ani další v dlouhé řadě mimořádných summitů nepomohl o víkendu vyřešit konflikt mezi znesvářenými tábory v Zimbabwe. Čekání na novou vládu tak pokračuje.
Přestože od podpisu dohody o ustavení vlády národní jednoty už uplynuly téměř dva měsíce a lidé pomalu ale jistě ztrácejí trpělivost, kabinet zatím stále nevznikl.
Jednání se totiž zadrhla na otázce, kdo bude řídit ministerstvo vnitra, pod nějž spadá policie.
"Šok a smutek"
Strana ZANU-PF úřadujícího prezidenta Roberta Mugabeho nechce tento důležitý resort přenechat Hnutí za demokratickou změnu (MDC), jež má v novém parlamentu většinu.
Šéf MDC Morgan Tsvangirai ale odmítl kompromisní návrh na společné řízení ministerstva, který byl předložen v neděli na summitu Jihoafrického rozvojového společenství (SADC) v Johannesburgu.
Měl to být přitom právě tento regionální blok, kdo vyvede ustrnulá jednání o nové vládě ze slepé uličky.
"Nemají dost odvahy a slušnosti, aby Mugabemu do očí řekli, že jeho postoj je špatný," postěžoval si před novináři Tsvangirai, který svou reakci na výsledky dvanáctihodinového jednání shrnul do výrazu "šok a smutek".
"Myšlenku společného řízení (ministerstva vnitra) jsme odmítli a na našem stanovisku se nic nemění. Jde tady o spravedlivé rozdělení moci a my jsme coby vítěz voleb už tak dost ustoupili, když jsme souhlasili s vytvořením společné vlády se stranou, která prohrála," dodal vůdce MDC.
"Zklamání, selhání"
Prezident Mugabe stále doufá, že jeho rival na návrh nakonec přistoupí: "Pokusíme se sestavit vládu tak rychle, jak to jen bude možné," uvedl před svým návratem do Harare.
Zůstává nicméně otázkou, zda by kabinet s rotujícím či dvojhlavým ministrem vnitra byl přijatelný pro západní vlády, na jejichž hospodářské pomoci bude záviset obnova zbídačelé země.
Mluvčí britského premiéra Gordona Browna dnes vyjádřil nad výsledky summitu v Johannesburgu zklamání a zdůraznil, že "mechanismus dělby moci mezi ZANU-PF a MDC musí být spravedlivý".
Také Sydney Masamvu, analytik think-tanku International Crisis Group, je spíše pesimistou: "Dohoda je na pokraji kolapsu, technicky vzato už vlastně zkolabovala," řekl Masamvu agentuře AFP a dodal, že "SADC jako mediátor selhal, když nedokázal navrhnout kompromis přijatelný pro všechny strany".