Brusel - Před tureckým konzulátem v Bruselu bylo večer při střetech mezi příznivci a odpůrci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podle belgického tisku zraněno několik lidí, kteří tam přišli hlasovat v tureckém ústavním referendu.
Kurdská agentura Firat News píše, že pobodáni byli tři Kurdové, z toho jeden vážně. Bruselská policie zatím pouze uvedla, že před konzulátem se odehrály "vážné incidenty", při kterých několik osob utrpělo zranění. O povaze újmy na zdraví nic bližšího neuvedla.
"Na veřejném místě, u tureckého konzulátu, se odehrály vážné incidenty mezi stoupenci a odpůrci tureckého režimu. Několik lidí bylo zraněno. Byli převezeni do nemocnice," řekla agentuře AFP mluvčí bruselské policie Ilse van de Keereová. Vzhledem k citlivosti případu se zdržela podrobností o raněných.
Belgický premiér Charles Michel násilnosti odsoudil a jménem vlády přislíbil "nulovou toleranci vůči výstřelkům souvisejícím s tureckým referendem".
Podle agentury Belga se incident stal krátce po 19:00 a ještě hodinu poté byla situace velmi napjatá. Ještě okolo 22:00 na místě podle policejní mluvčí zůstávala asi stovka lidí, ale strážcům zákona se již podařilo oba tábory oddělit a situaci měli pod kontrolou.
Firat News tvrdí, že útok spáchali příznivci strany AKP tureckého prezidenta Erdogana, jenž tvrdě postupuje proti zakázané Straně kurdských pracujících (PKK). Ta vede od roku 1984 ozbrojený boj za autonomní Kurdistán.
Představitelé hasičů řekli serveru rtl.be, že sanitky odvezly do nemocnice čtyři lidi. Mezi zraněnými je podle rtl.be i žena, která je známou postavou bruselské kurdské komunity. Kurdské sdružení NavBel uvedlo, že šedesátnice byla "opakovaně bodnuta a utrpěla vážná zranění". Jeden z pachatelů prý utekl na diplomatickou půdu, ale byl zatčen.
V Turecku se referendum, které má výrazně posílit pravomoci hlavy státu, uskuteční 16. dubna. Podle kritiků by ale změny učinily z Erdogana prakticky neomezeného vládce. Turečtí občané žijící v Belgii mohli začít své hlasy odevzdávat 27. března. Volit mohou do 9. dubna, podobně jako zástupci tureckých menšin jinde v cizině.
Ankara se v souvislosti s referendem dostala v uplynulých týdnech do konfliktu s několika evropskými zeměmi. Nizozemsko a Německo Ankara obvinila z nacistických praktik kvůli tomu, že v těchto zemích bylo zakázáno několik agitačních vystoupení tureckých politiků.
Nejde ani o první incident mezi Turky a Kurdy v Bruselu. Potyčky provázely zejména loni v listopadu demonstraci několika tisíc přívrženců kurdské věci v belgické metropoli.