Premiéři V4 požádali Merkelovou, aby v čele Evropské rady nahradila Tuska. Odmítla

ČTK ČTK
24. 5. 2019 23:08
Premiéři zemí visegrádské skupiny, včetně Andreje Babiše, se před dvěma týdny na summitu EU v rumunském Sibiu ptali německé kancléřky Angely Merkelové, zda by nechtěla po Donaldu Tuskovi převzít post šéfa Evropské rady. Několik na sobě nezávislých zdrojů to potvrdilo německému týdeníku Der Spiegel. Stejně jako ve svých opakovaných veřejných prohlášeních ale kancléřka vrcholný post v EU údajně odmítla.
Angela Merkelová.
Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Ještě před začátkem oficiálního zasedání Evropské rady v Sibiu se premiéři Maďarska, Polska, České republiky a Slovenska sešli s Merkelovou a požádali ji, aby se stala Tuskovou nástupkyní, píše Der Spiegel.

Diplomaté zasvěcení do záležitosti uvedli, že premiérům z V4 jde o to, aby se Evropská rada stala významnou protiváhou Evropské komise, která je stále silněji vnímána jako politický orgán. Politické neshody s Merkelovou tu podle diplomatů nejsou rozhodující, protože úkoly předsedy Evropské rady se v zásadě omezují na roli moderátora.

Premiéři zemí visegrádské skupiny v minulosti Merkelovou kritizovali zejména za její vstřícnou imigrační politiku.

Merkelová, která převzetí některého vrcholného postu v EU několikrát veřejně odmítla, podle zdrojů německého magazínu učinila totéž i v reakci na žádost premiérů Viktora Orbána, Mateusze Morawieckého, Andreje Babiše a Petera Pellegriniho. Před týdnem Merkelová potvrdila, že není k dispozici "pro žádný další politický úřad, bez ohledu na to kde", tedy ani v unijních institucích.

Podle informací Spiegelu 64letá Merkelová poznamenala, že práci v čele rady musí dělat "někdo mladší".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 2 hodinami

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy