Někteří politici V4 prosazují jejím jménem své vlastní zájmy, řekl Kiska v Bruselu

ČTK ČTK
19. 3. 2019 18:06
Někteří politici ze zemí visegrádské čtyřky, tedy Polska, Maďarska, Slovenska a ČR, zneužívali značku této středoevropské skupiny k prosazování názorů, které nebyly v souladu s postojem celé V4. Po schůzce s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem to v úterý bez dalších podrobností prohlásil končící slovenský prezident Andrej Kiska.
Andrej Kiska
Andrej Kiska | Foto: Reuters

Kiska, který je v Bruselu mezi prvním a druhým kolem slovenských prezidentských voleb, v úterý před novináři jednoznačným způsobem hájil Evropskou unii. Ta je podle něj v současné vlně extremismu a populismu často nespravedlivě obviňována.

"Brusel, to je i Slovensko. Tady, v Bruselu, stovky lidí každý den prosazují slovenský hlas. Každé rozhodnutí, které je v Bruselu přijaté, je také slovenským rozhodnutím. Někdy, jako kdybychom na to doma zapomínali," prohlásil slovenský prezident, jemuž v červnu skončí funkční období a který se o další mandát hlavy státu neuchází.

Předseda komise Juncker sám uvedl, že Kiska má uvnitř V4 velký vliv. "Ta skupina nás někdy znepokojuje. A někdy znepokojujeme my ji," připustil Juncker s tím, že Kiska byl podle jeho názoru vždy velmi dobrým a čestným prostředníkem mezi východní a západní Evropou.

"Rád bych ocenil to, čeho dokázal," uvedl předseda Evropské komise. Se slovenským prezidentem se prý na úvod úterního setkání políbil, neboť jej podle svých slov "miluje".

Evropská komise má se čtveřicí středoevropských zemí visegrádské skupiny dlouhodobé spory například v přístupu k řešení migrační krize. Hlubší problémy ale nyní panují především ve vztahu k Maďarsku, kde vláda premiéra Viktora Orbána nedávno například použila Junckerův portrét na plakátu s údajnými záměry EU ohledně migrace, které pak komise musela bod po bodu vyvracet.

S Varšavou zase EK vede dlouhodobý spor o kvalitu právního státu v zemi. Otázku vlády práva v Polsku a v Maďarsku ostatně nyní z podnětu EK či europarlamentu řeší i členské státy bloku.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy